لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۰

در پی اشتباه کارخانه‌ای در مریلند آمریکا، ۱۵ میلیون دز واکسن «جانسون اند جانسون» از دست رفت


در پی اشتباه کارخانه‌ای در بالتیمور ۱۵ میلیون دز واکسن «جانسون اند جانسون» از دست رفت
در پی اشتباه کارخانه‌ای در بالتیمور ۱۵ میلیون دز واکسن «جانسون اند جانسون» از دست رفت

چند هفته پیش کارکنان کارخانه‌ای در بالتیمور که مسئولیت تولید دو واکسن «جانسون اند جانسون» و «آسترازنکا» را بر عهده دارد به اشتباه مواد دو واکسن را با هم مخلوط کردند و به این ترتیب، ۱۵ میلیون دز از واکسن «جانسون اند جانسون» آلوده شد و تأیید مجوز خط تولید کارخانه را متوقف کرد.

به گزارش «نیویورک تایمز»، مقامات فدرال اشتباه کارخانه «ایمرجنت بیوسولوشنز» در بالتیمورمریلند را «خطای انسانی» دانسته‌اند.

شرکت «جانسون اند جانسون» در بیانیه‌ای گفت متخصصانی را برای نظارت دقیق به کارخانه خواهد فرستاد.

این اشتباه چگونه پیش آمد؟

فن‌آوری به کار رفته در دو واکسن جانسون و آسترازنکا یکی است و هر دو از یک ویروس بی‌خطر حامل برای تحریک سیستم ایمنی بهره می‌برند اما این دو حامل از لحاظ بیولوژیکی متفاوت هستند و نمی‌توان یکی را جای دیگری استفاده کرد.

هر چند اشتباه در تولید واکسن نادر نیست اما خطای این کارخانه روزها دیده نشد تا زمانی که به گزارش «نیویورک تایمز»، تیم ناظر بر کیفیت شرکت جانسون به آن پی برد. ولی تا آن زمان ۱۵ میلیون دز واکسن آلوده شده بود.

«واشنگتن پست» در گزارشی تخمین زده است که با توجه به قیمت ۱۰ دلار برای هر دز واکسن، حدود ۱۵۰ میلیون دلار واکسن از دست رفته است.

تأثیر این خطا بر روند واکسیناسیون در آمریکا

سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا مشغول بررسی این موضوع است و همین، توزیع آینده واکسن جانسون در آمریکا را به تأخیر خواهد انداخت. قرار بود ۲۴ میلیون دز از واکسن در این کارخانه تولید شود و ماه آینده توزیع شود که حالا وضعیت آن نامشخص است.

با این حال، مقامات فدرال می‌گویند این مسأله بر روی تعهد پرزیدنت بایدن مبنی بر اینکه تمامی بزرگسالان در آمریکا تا پایان ماه مه واکسینه خواهند شد تأثیری نخواهد گذاشت.

XS
SM
MD
LG