لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۳

گزارش خبرنگار صدای آمریکا از حواشی و حال و هوای شهر ژنو، محل دیدار روسای جمهوری آمریکا و روسیه


پل مون بلان در شهر ژنو
پل مون بلان در شهر ژنو

ژنو میزبان اولین دیدار جو بایدن، در مقام ریاست جمهوری آمریکا و ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه بود. دو رهبر چند ساعت با یکدیگر درباره موضوعات مهم دو جانبه و بین المللی گفتگو کردند.

خبرنگار صدای آمریکا می‌گوید در بدو ورود به شهر ژنو حال و هوای شهر به طور کامل به دیدار رئیس جمهوری‌های آمریکا و روسیه اختصاص یافته بود؛ پرچم‌های آمریکا و روسیه در دو سوی پل «مون بلان» نصب شده و همه چیز نشان از این بود که رویدادی در راه است. اما تفاوت جدی را روز بعد از آن و در واقع روزی که قرار بود اجلاس برگزار شود متوجه شدیم.

چادر محل استقرار خبرنگاران
چادر محل استقرار خبرنگاران

بیشتر راه‌های منتهی به محل مذاکره که بنایی با نام «ویلا لا گرانژ» است، بسته شده بود. وقتی از مرکز هماهنگی پوشش رسانه‌ای کارت‌های خبرنگاری را تحویل گرفتیم، حدس می‌زدیم باید به نوعی خودمان را به محل ویلا برسانیم ولی تا به خودمان بیاییم فهمیدیم باید کل مسیر را از پل مون بلان به بعد،‌ پیاده برویم. چیزی حدود دو کیلومتر، در هوای شرجی ژنو.

به طور مشخص تیم‌های خبرنگاران را می‌شد در خیابان دید که به سرعت سعی می‌کنند خود را به یکی از ورودی‌ها برسانند. وقتی بالاخره به محل رسیدیم، مراحل بازرسی و کنترل کارت انجام شد و به چادری بزرگ هدایت شدیم. چادری سفید و وسیع که یک طرفش دریاچه ژنو بود و سمت دیگر آن، محیطی که ویلا لا گرانژ در آن واقع شده است.

دریاچه ژنو، در یک سوی چادر استقرار خبرنگاران
دریاچه ژنو، در یک سوی چادر استقرار خبرنگاران

ترافیک آن روز به نوعی شهر را متحول کرده بود. یک بخش شهر به طور کامل از همه طرف بسته شده بود.

در داخل چادر، شمار زیادی خبرنگار و تیم خبرنگاری مستقر شده بودند. در نزدیکی چادر هم محلی بود که برای دسترسی به آب، قهوه، نوشابه، یا کمی غذای سبک می‌شد به آن مراجعه کرد.

محل برای خرید آب آشامیدنی، قهوه و البته بستنی
محل برای خرید آب آشامیدنی، قهوه و البته بستنی

از دویدن‌های ناگهانی خبرنگاران عکاس و فیلمبردار متوجه می‌شدیم که هیات‌های رسمی رسیده‌اند و یا در حال ورود هستند. هیات همراه و رئیس جمهوری روسیه اول وارد شد و پس از آن هیات همراه و رئیس جمهوری ایالات متحده به ویلا رفتند.

ورود ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به ویلا
ورود ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به ویلا

از آن زمان به بعد تمامی ارتباط و ارتباط تصویری از راه صفحات تلویزیونی بود که در داخل سالن نصب شده بود. هیچ زمانی سالن مذاکرات سکوت به خود ندید و همه در حال کار بودند.

صحنه ورود جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا
صحنه ورود جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا

با تمام شدن کنفرانس‌های خبری دو رئیس جمهوری، هوا هم رو به تاریکی رفت و آن دسته از خبرنگاران که اهل ورزش فوتبال بودند، محل استقرار رسانه‌ها را ترک کردند تا بازی سوئیس و ایتالیا را دنبال کنند.

XS
SM
MD
LG