لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۹

ادعای متخصص ایتالیایی: ویروس کرونا به مرور زمان ضعیف شده و ممکن است بدون واکسن از بین برود


تصویر نقاشی شده از ویروس جدید کرونا توسط مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا
تصویر نقاشی شده از ویروس جدید کرونا توسط مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا

یک متخصص برجسته بیماری‌های عفونی ایتالیایی به روزنامه تلگراف گفت که ویروس کرونا با گذشت زمان ضعیف‌تر شده است و ممکن است بدون نیاز به واکسن از بین برود.

به گزارش جروزالم پست، همه‌گیری جهانی کرونا تا کنون میلیون ها نفر را بیمار کرده و موجب مرگ صد‌ها هزار نفر شده است. در نتیجه پژوهشگران سراسر جهان را به تکاپو واداشته است تا هرچه زودتر برای آن واکسن تولید کنند.

ولی پروفسور متئو باستی، رئیس کلینیک بیماری‌های عفونی در بیمارستان «پلی‌کلینیکو سن مارتینو» در ایتالیا، می‌گوید که شاید نیازی به این کار نباشد.

دکتر باستی به روزنامه تلگراف گفت: «برداشت بالینی من از این ویروس این است که شدت آن تغییر کرده است.»

او می‌گوید که روال بیماری کووید۱۹ در ابتدا کاملاً متفاوت بود، به طوری که مردم به اورژانس می‌آمدند و نیاز به دستگاه تنفس مصنوعی داشتند و برخی بر اثر این بیماری به ذات‌الریه مبتلا شده بودند.

دکتر باستی می‌گوید:‌ «در چهار هفته گذشته این روال کاملاْ تغییر کرده است. شاید احتمالاً به خاطر جهش ژنیتیکی در ویروس، از تاثیر آن بر روی دستگاه تنفسی کم شده باشد. و شاید هم به خاطر این باشد که ما از این ویروس بیشتر می دانیم و بهتر با آن مقابله می کنیم.»

دکتر باستی گفت: «[ویروس کرونا] در ماه‌های مارس و آوریل مثل یک ببر درنده بود، ولی اکنون مثل یک گربه وحشی است. حتی الان بیماران سالمند ۸۰ یا ۹۰ ساله می‌توانند در تختخواب بنشینند و بدون نیاز به دستگاه تنفس مصنوعی نفس بکشند. قبلاً همین بیمار دو تا سه روز بعد می‌مرد.»

هرچند، همه با نظریه دکتر باستی موافق نیستند. دکتر بهارات پانکانیا، استاد ارشد بالینی در دانشکده پزشکی دانشگاه اکستر و مشاور پیشین بهداشت عمومی بریتانیا، در گفتگویی با تلگراف گفت، این ایده «در کوتاه مدت خوشبینانه است» ولی انتظار ندارد که ویروس به این زودی‌ها خود به خود ضعیف شود و از بین برود.

XS
SM
MD
LG