لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۰

خرس طلای جشنواره برلین به «جنجال بداقبال یا پورن جنون‌آمیز» از رومانی رسید


رادو جود کارگردان ۴۳ ساله اهل رومانی
رادو جود کارگردان ۴۳ ساله اهل رومانی

بخش نخست هفتاد و یکمین جشنواره جهانی فیلم برلین موسوم به «برلیناله» که امسال به صورت مجازی ترتیب یافته بود، با معرفی اسامی سینماگران و فیلم‌های برتر به پایان رسید.

به گزارش تارنمای هنری «هالیوود رپورتر»، هیأت داوران جایزه بهترین فیلم یا خرس طلایی را به «جنجال بداقبال یا پورن جنون‌آمیز» (به انگلیسی: Bad Luck Banging or Loony Porn) به کارگردانی رادو جود از رومانی اهدا کرد.

این فیلم اجتماعی طنزآمیز، که با رویکردی جسورانه به موضوعاتی چون رابطه جنسی، دروغ‌ها، و نوار ویدیویی می‌پردازد، در دوران همه‌گیری ویروس کرونا فیلمبرداری شد و تمامی بازیگران و عوامل تولید ماسک داشتند.

فیلم «جنجال بداقبال یا پورن جنون‌آمیز» با واکنش‌های متفاوتی از سوی منتقدان هنری مواجه شد و یکی از آثار جنجالی جشنواره امسال بود.

اهدای خرس طلا به این فیلم، نمونه دیگری از رویکرد نامتعارف جشنواره برلین است که به گزینش فیلم‌های تجربی و بحث‌انگیز شهرت دارد.

هیأت داوران
هیأت داوران

دومین جایزه بزرگ هیأت داوران یا خرس نقره‌ای به «چرخ بخت و فانتزی» (به انگلیسی: Wheel of Fortune and Fantasy) ساخته ریوسوکو هاماگوچی رسید.

جایزه خرس نقره‌ای بهترین کارگردانی به دنس نگی مجارستانی برای فیلم «نور طبیعی» اهدا شد.

جایزه ویژه هیأت داوران، به ماریا اسپت آلمانی برای فیلم «آقای هافمان و کلاس او» رسید.

امسال جشنواره فیلم برلین با حذف شاخه‌های جنسیتی، جوایز بازیگران برتر را در یک بخش اهدا کرد. به این‌ ترتیب جایزه بهترین بازیگر به مارن اگرت برای فیلم «من مرد تو هستم»، و جایزه بهترین بازیگر مکمل نیز به لیلا کیزلینگر برای فیلم «جنگل: همه جا تو را می‌بینم» اهدا شد.

در بخش رقابتی جشنواره برلین، پانزده فیلم از کشورهای مختلف جهان شرکت داشتند. «قصیده گاو سفید» ساخته بهتاش صناعی‌ها و مریم مقدم، نماینده سینمای ایران بود، و علی‌رغم نظرات مثبت منتقدان هنری، جایزه‌ای کسب نکرد.

فیلم «قصیده گاو سفید»
فیلم «قصیده گاو سفید»

اسامی برندگان، روز جمعه از سوی هیأت داوران اعلام شد. محمد رسول‌اف، کارگردان سرشناس ایرانی، یکی از اعضای این کمیته شش نفره بود.

هفتاد و یکمین جشنواره فیلم‌ برلین‌ به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا به دو بخش تقسیم شده است: بخش نخست که مجازی بود و جمعه پنجم مارس به پایان رسید، و برنامه «ویژه تابستان» که بین‌ نهم تا بیستم ژوئن‌ برگزار می‌شود.

XS
SM
MD
LG