لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۴۸

کارشناسان: موج دوم تعطیلی‌های ناشی از شیوع کرونا به مراتب زیان‌بارتر از موج اول خواهد بود


عکس تزئینی

موج دوم شیوع کرونا و تعطیلی شهرها چیزی است که هیچکس نمی‌خواهد حتی تصورش را بکند، ولی می‌تواند واقعیتی تلخ باشد.

به گزارش سی‌ان‌ان، چند هفته پس از کاهش محدودیت‌های قرنطینه در ایالات متحده آمریکا، چندین ایالت شاهد افزایش ناگهانی تعداد موارد مبتلایان بستری شده از کووید۱۹ بوده‌اند و هر روز نیز هزاران نفر دیگر به این بیماری مبتلا می‌شوند.

دکتر جاناتان راینر، استاد دانشکده پزشکی دانشگاه جرج واشنگتن، می‌گوید: «ما در برخی ایالت‌ها با واقعیتی تلخ روبرو خواهیم شد و شاید نیاز باشد [آن ایالت‌ها را] دوباره تعطیل کنیم.»

و آسیب وارده به جامعه به خاطر موج دوم تعطیلی ایالت‌ها حتی می‌تواند به مراتب بیشتر از صدمات موج اول آن باشد.

دکتر کریستوفر موری، مدیر موسسه سنجش و ارزیابی در دانشگاه واشنگتن، می‌گوید: «به خاطر خستگی و تحلیل ناشی از قرنطینه، و به خاطر تاثیرات اقتصادی قرنطینه، موج دیگر تعطیلی شهر‌ها ممکن است بر کسب‌و‌کارها - که در وضعیتی قرار دارند که ممکن است نتوانند دوام بیاورند - تاثیرات به مراتب شدیدتری بگذارد.»

تاثیرات اقتصادی ناشی از موج اول تعطیلی شهرها سرسام‌آور بوده است. از اوایل ماه مارس، بیش از ۴۴ میلیون نفر از مردم آمریکا برای دریافت کمک‌هزینه‌های بیکاری درخواست داده‌اند.

ولی هنوز تا پایان همه‌گیری جهانی کرونا راه بسیار زیادی مانده است. تاکنون بیش از ۱۱۵ هزار آمریکایی بر اثر ابتلا به کرونا جان‌باخته‌اند، و روزانه صد‌ها تن دیگر به این تعداد اضافه می‌شوند.

دکتر ویلیام شفنر، استاد دانشکده پزشکی دانشگاه وندربیلت، می‌گوید: «کووید۱۹ به تعطیلات تابستانی نمی‌رود؛ بلکه فرصت‌های تازه‌ای برای گسترش بیشتر پیدا کرده است.»

XS
SM
MD
LG