لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۸

کاخ سفید: مسکو مسئول مستقیم هر آن ‌چه بر سر آلکسی ناوالنی بیاید است


جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، در کنفرانس خبری روز دوشنبه
جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، در کنفرانس خبری روز دوشنبه

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، با اشاره به وضعیت نگهداری آلکسی ناوالنی در زندان و نگرانی‌ها از وضعیت جسمانی او گفت که مسکو مسئول مستقیم هر آن ‌چه بر سر الکسی ناوالنی بیاید است و باید به جامعه جهانی پاسخگو باشد.

سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه ۳۰ فروردین در یک کنفرانس خبری گفت:‌ «ما بازهم تاکید می‌کنیم. دولت روسیه در قبال آن چه در زندان روسیه برسر آقای ناوالنی بیاید، مسئول است و باید در برابر جامعه جهانی پاسخگو باشد.»

خانم ساکی افزود: «همانگونه که مشاور امنیت ملی ما روز گذشته اعلام کرد، ما درباره نحوه واکنش و پاسخگویی‌مان در صورتی که آقای ناوالنی در بند فوت کند، اظهار نظر علنی نخواهیم کرد؛ اما البته این رخداد عواقبی برای دولت روسیه به دنبال خواهد داشت.»

آلکسی ناوالنی یکی از رهبران اپوزیسیون دولت ولادیمیر پوتین که هم اکنون در حبس است، از سه هفته پیش در اعتصاب غذا به سر می‌برد.

خانم ساکی در همین حال اضافه کرد که ایالات متحده مصرانه خواستار برخوردی انسانی با آقای ناوالنی و آزادی او است.

پیشتر کاخ سفید با انتشار یک بیانیه مطبوعاتی از تماس تلفنی جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی دولت پرزیدنت بایدن، با همتای روس خود خبر داد و گفت که دو طرف علاوه بر بحث بر سر موضوعات مورد نگرانی در روابط دوجانبه، منطقه ای، و بین المللی درباره احتمال برگزاری اجلاس سران دو کشور که پرزیدنت بایدن پیشنهاد کرده بود، نیز رایزنی کردند.

XS
SM
MD
LG