لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۴

سخنگوی کاخ سفید: برای به نتیجه رسیدن مذاکرات وین، زمان بندی بلندپروازانه نمی‌توان تعیین کرد


White House press secretary Jen Psaki speaks during a press briefing at the White House, Wednesday, April 21, 2021, in Washington. (AP Photo/Evan Vucci)
White House press secretary Jen Psaki speaks during a press briefing at the White House, Wednesday, April 21, 2021, in Washington. (AP Photo/Evan Vucci)

سخنگوی کاخ سفید می‌گوید که طی چند هفته گذشته، هئیت آمریکایی به ریاست رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، در مذاکرات وین رویکردهای مختلف مهمی را در ارتباط با گام‌هایی که ایران و ایالات متحده لازم است برای بازگشت دوجانبه به انطباق با توافق هسته‌ای بردارند، بررسی کرده است.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه اول اردیبهشت در پاسخ به سخنان خبرنگاری که به نقل از دیپلمات‌های غربی می‌گفت مذاکرات با ایران ظاهرا با موفقیت پیش می رود و شاید به دو یا سه دور دیگر مذاکره برای رسیدن به نوعی توافق نیاز است، گفت که در این مرحله نمی توان اهداف بلندپروازانه‌ای در خصوص زمان بندی به نتیجه رسیدن مذاکرات تعیین کرد که آیا دو هفته دیگر یا ده هفته دیگر مذاکرات به نتیجه می‌رسد.

خبرنگاری گفت تیم لندرکینگ، فرستاده ویژه رئیس جمهوری آمریکا در امور یمن، معتقد است که ایران برای پایان دادن به بحران یمن کمکی نمی کند و از خانم ساکی پرسید که آیا موضوع یمن در وین نیز مورد گفتگو قرار می گیرد؟ سخنگوی کاخ سفید پاسخ داد که: «به اعتقاد من، گفتگوها در وین که در جریان است، همانطوری که می دانید، عمدتا روی پرونده هسته ای متمرکز است.»

سخنگوی کاخ سفید درباره اظهارات امروز مایک پمپئو، وزیر سابق خارجه آمریکا در جمع گروهی از نمایندگان جمهوری خواه که از طرح موسوم به «قانون فشار حداکثری» که خواستار حفظ تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران است حمایت کرد، گفت که جزئیات آن طرح را نمی داند و از دید دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، «دیپلماسی» باید رهبری اوضاع را داشته باشد و خروج دولت سابق آمریکا از توافق هسته ای سطح دید در خصوص آنچه در ایران می گذرد را بسیار کم کرد و «این امر قطعا وضعیت ما را امن تر نکرد.»

جن ساکی گفت با اینکه جزئیات آن طرح را نمی‌داند، می تواند بگوید که دولت بایدن رویکرد بسیار متفاوتی دارد.

XS
SM
MD
LG