لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۶

وزارت خارجه آمریکا به بخش فارسی صدای آمریکا: نگران گزارش‌های افتادن تسلیحات به دست طالبان هستیم


نیروهای نظامی ارتش افغانستان - آرشیو
نیروهای نظامی ارتش افغانستان - آرشیو

بخش فارسی صدای آمریکا در مورد ابعاد و آمار تسلیحاتی مانند هواپیماهای جنگنده، مهمات، خودرو و ادواتی که آمریکا به نیروهای مسلح دولت افغانستان داده بود و حالا به دست طالبان افتاده، از وزارت خارجه و دفاع ایالات متحده توضیح درخواست کرد. وزارت خارجه در این باره ابراز نگرانی کرده است و وزارت دفاع نیز صدای آمریکا را به سخنان وزیر دفاع و رئیس ستاد مشترک آمریکا در یک کنفرانس خبری ارجاع داد.

این واکنش‌ها روز چهارشنبه ۲۷ مرداد و به صورت کتبی از سوی وزارت خارجه و دفاع آمریکا به کامبیز توانا خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا داده شد. از فرماندهی مرکزی ایالات متحده سنتکام هم در این مورد درخواست اطلاعات شد که پاسخی در پی نداشت.

یک سخنگوی وزارت خارجه به صدای آمریکا گفت: «ما به طور جدی نگران گزارش‌های شکست‌های نیروهای ملی افغانستان و به اختیار گرفتن تجهیزات نظامی آن‌ها از سوی طالبان هستیم.»

این سخنگو افزود: «ما در حال هماهنگی با متحدان و شرکا و در حالی که شرایط سیال فعلی در آن جا را دنبال می‌کنیم، ‌هستیم.»

وزارت دفاع ایالات متحده، پنتاگون در پاسخ به این پرسش اعلام کرد به همان پاسخی که از سوی ژنرال مارک میلی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا داده شده اکتفا می‌کند.

ژنرال میلی در جریان کنفرانس خبری روز چهارشنبه و در پاسخ به سوالی درباره تسلیحاتی که ممکن است به دست طالبان افتاده باشد و اینکه آیا برنامه‌ای برای منهدم کردن آنها وجود دارد تا تسلیحات بیشتری به دست طالبان نیفتد، گفت: «بدیهی است که ما قابلیت‌هایی داریم، اما ترجیح می‌دهم درباره عملیاتی به جز آنچه الان برای خروج و تکمیل [این عملیات] از افغانستان انجام می‌دهیم صحبت نکنم. بعدا فرصتی خواهد بود که می‌توانیم، درباره عملیات‌های آینده صحبت کنیم.»

طالبان در عرض چند روز پیشروی، دولت کابل را سرنگون کرد. احتمال می‌رود بسیاری از ادوات، جنگ‌افزارها، تسلیحات و مهماتی که ارتش این کشور داشته‌است، به دست طالبان افتاده باشد.

برخی گزارش‌ها پیشتر گفته بود شماری از هواپیماها و هیلکوپترهای نظامی افغانستان، وارد ازبکستان شده است. وزارت خارجه و دفاع آمریکا آماری از دیگر تسلیحاتی که ممکن است به دست طالبان افتاده یا از افغانستان خارج شده باشد،‌ ارائه ندادند.

XS
SM
MD
LG