لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۴

مشاور امنیت ملی کاخ سفید از دیگر کشورها خواست راهی که امارات برای پیشبرد صلح خاورمیانه آغاز کرد را دنبال کنند


رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، پس از سفر روز دوشنبه از اسرائیل به ابوظبی
رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، پس از سفر روز دوشنبه از اسرائیل به ابوظبی

رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، از گفت‌وگوی موفق و پُربار خود با مقامات امارت متحده عربی در عادی‌سازی روابط با اسرائیل خبر داد و از دیگر کشورها خواست پیرو این راه باشند.

بنا بر پیام شورای امنیت ملی کاخ سفید که روز سه‌شنبه ۱۱ شهریور در توئیتر منتشر شد، رابرت اوبراین گفت: «با [مقامات] امارات متحده عربی در رابطه با تعهدشان نسبت به عادی‌سازی روابط با اسرائیل ملاقات‌های سازنده‌ای داشتیم.»

در ادامه این توئیت به نقل از آقای اوبراین آمده است: «ما از دوستان‌مان در امارات متحده عربی تقدیر کرده و از دیگر کشورها می‌خواهیم راهی که آن‌ها برای پیشبرد صلح و امنیت در خاورمیانه شروع کرده‌اند را دنبال کنند.»

صبح روز دوشنبه، برای نخستین بار یک هواپیمای شرکت اسرائیلی به طور مستقیم و از آسمان عربستان سعودی راهی شهر ابوظبی در امارات شد. این پرواز حامل هیئت آمریکایی از جمله رابرت اوبراین مشاور امنیت ملی آمریکا، جرد کوشنر مشاور ارشد پرزیدنت ترامپ، آوی برکوویتز دستیار رئیس‌جمهوری آمریکا و برایان هوک نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، و همچنین هیئتی از اسرائیل به سرپرستی مئیر بن‌شبت، مشاور امنیت داخلی آن کشور، بود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، ۲۳ مرداد خبر داده بود که امارات متحده عربی و اسرائیل موافقت کرده‌اند که روابط کامل دیپلماتیک برقرار کنند.

پرزیدنت ترامپ در زمان اعلام خبر این توافق، آن رویداد را «لحظه‌ای به واقع تاریخی» خواند و گفت: ‌«اکنون که یخ [رابطه] شکسته شده است من انتظار دارم که کشورهای عرب و مسلمان بیشتری راه امارات متحده عربی را دنبال کنند.»

XS
SM
MD
LG