لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۸

از تل‌آویو به ابوظبی با «پرواز صلح»؛ هیئت‌های آمریکایی و اسرائیلی با نخستین پرواز مستقیم از اسرائیل به امارات رفتند


 رابرت اوبرایان (راست)، جرد کوشنر (وسط) و مئیر بن‌شبت مشاور امنیت داخلی اسرائیل
رابرت اوبرایان (راست)، جرد کوشنر (وسط) و مئیر بن‌شبت مشاور امنیت داخلی اسرائیل

پس از توافق تاریخی عادی‌سازی روابط میان اسرائیل و امارات متحده عربی، که با ابتکار و میانجی‌‌گری دولت پرزیدنت ترامپ به دست آمد،‌ یک هواپیمای شرکت هواپیمایی اسرائیلی «ال عال»، روز دوشنبه ۱۰ شهریورماه در اولین پرواز مستقیم مسافربری میان دو کشور دو هیئت عالی‌رتبه آمریکایی و اسرائیلی را از فرودگاه بن گوریون تل‌آویو به ابوظبی برد.

پرواز شماره «ای‌وای۹۷۱» این شرکت هواپیمایی اسرائیلی، حامل هیئت آمریکایی از جمله رابرت اوبرایان مشاور امنیت ملی آمریکا، جرد کوشنر مشاور ارشد پرزیدنت ترامپ، آوی برکوویتز دستیار رئیس‌جمهوری آمریکا و برایان هوک نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، و همچنین هیئتی از اسرائیل به سرپرستی مئیر بن‌شبت، مشاور امنیت داخلی این کشور است. قرار است در این سفر این دو هیئت آمریکایی و اسرائیلی با مقامات اماراتی دیدار کنند.

به گزارش آسوشیتدپرس، جرد کوشنر، مشاور ارشد رئیس جمهوری ایالات متحده، پیش از سوار شدن به هواپیما در گفت‌و‌گو با خبرنگاران، با بیان این موضوع که «این سفری تاریخی» است، اظهار امیدواری کرد که این سفر آغازگر حرکت‌های تاریخی بیشتری در خاورمیانه و فراتر از آن باشد.

همچنین مئیر بن‌شبت، مشاور امنیت ملی اسرائیل، نیز با بیان این که از این سفر هیجان زده است، هدف از این سفر را فراهم کردن زمینه همکاری در حوزه‌های مختلف از جمله گردشگری، پزشکی، فناوری، و تجارت بین دو کشور دانست.

پرواز «ای‌وای۹۷۱» - که بخش ۹۷۱ آن در واقع همان پیش‌شماره تلفن کشور امارات است - نخستین پرواز مستقیم مسافربری بین دو کشور اسرائیل و امارات متحده عربی محسوب می‌شود و عربستان سعودی هم مجوز پرواز هواپیمای اسرائیلی را بر فراز آسمان خود صادر کرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در این باره نوشت که این هواپیما اندک زمانی پس از برخاستن از فرودگاه وارد حریم هوایی عربستان سعودی شد و مدتی بعد از فراز ریاض، پایتخت عربستان، نیز عبور کرد. این خبرگزاری یادآور شد که همین موضوع نیز یک رویداد بی‌سابقه و تاریخی دیگر و نشان‌دهنده عدم مخالفت پادشاهی عربستان سعودی با اقدام امارات متحده عربی است.

بنابر این گزارش این پرواز حامل پرچم اسرائیل به معنای اجرای توافق تاریخی است که با ابتکار و میانجی‌‌گری دولت پرزیدنت ترامپ برای عادی‌سازی روابط بین دو کشور انجام شده است.

پیش از این دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، برای اولین بار اعلام کرد که امارات متحده عربی و اسرائیل موافقت کرده‌اند که روابط کامل دیپلماتیک برقرار کنند.

پرزیدنت ترامپ در زمان اعلام خبر این توافق، آن رویداد را «لحظه‌ای به واقع تاریخی» خواند و گفت: ‌«اکنون که یخ [رابطه] شکسته شده است من انتظار دارم که کشورهای عرب و مسلمان بیشتری راه امارات متحده عربی را دنبال کنند.»

به دنبال توافق تاریخی میان اسرائیل و امارات متحده عربی که با تلاش ایالات متحده تحت رهبری پرزیدنت ترامپ حاصل شد، اکنون امارات اولین کشور عربی حوزه خلیج فارس و سومین کشور عربی است که با اسرائيل روابط فعال دیپلماتیک برقرار می‌کند.

XS
SM
MD
LG