لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۳

آمریکا تعداد نیروهای نظامی خود در عراق را به ۳ هزار نفر کاهش می‌دهد


نیروهای ایالات متحده آمریکا با ماسک های حفاظتی بر صورت در مراسم انتقال اداره پایگاه نظامی تاجی در شمال بغداد به نیروهای امنیتی عراقی. ۲۳ اوت ۲۰۲۰
نیروهای ایالات متحده آمریکا با ماسک های حفاظتی بر صورت در مراسم انتقال اداره پایگاه نظامی تاجی در شمال بغداد به نیروهای امنیتی عراقی. ۲۳ اوت ۲۰۲۰

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ ارتش ایالات متحده از خروج شمار بیشتری از نیروهایش از عراق در ماه جاری خبر می‌دهد.

ژنرال فرنک مکنزی، فرمانده «فرماندهی مرکزی ایالات متحده»، روز چهارشنبه در جریان سفری به عراق گفت که شمار نیروهای آمریکایی در آن کشور از ۵۲۰۰ نفر به ۳ هزار نفر کاهش خواهد یافت.

وی افزود: «این کاهش حضور فیزیکی به ما امکان می‌دهد به مشاوره و یاری‌رسانی به شرکای عراقی‌مان در ریشه‌کن کردن آخرین بقایای داعش در عراق و اطمینان از شکست همیشگی آن، ادامه دهیم. این تصمیم با توجه به اطمینان ما به توان فزاینده نیروهای امنیتی عراقی در انجام مستقل عملیات گرفته شده است.»

نیروهای ایالات متحده در عراق به عملیات ضد تروریسم و آموزش نیروهای عراقی می‌پردازند.

حدود ۸۶۰۰ نیروی آمریکایی هم در افغانستان حضور دارند. فرمانده سنتکام همچنین به خبرنگاران، از جمله خبرنگار صدای آمریکا، اعلام کرد که ایالات متحده نیروهایش در افغانستان را اواخر ماه اکتبر - ماه آینده میلادی - از ۸۶۰۰ تن به ۴۵۰۰ تن کاهش می‌دهد.

پرزیدنت دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۶ در رقابت های انتخاباتی وعده داده بود به «جنگ های بی پایان» خاتمه دهد.

رئیس جمهوری آمریکا ماه گذشته میلادی ضمن میزبانی از نخست وزیر عراق در کاخ سفید گفت: «ما به شکل نسبتا سریعی نیروهای‌مان را از عراق بیرون می آوریم و چشم انتظار روزی هستیم که لازم نباشد در آن جا حضور داشته باشیم، و امیدواریم عراقی ها بتوانند زندگی خودشان را داشته باشد و بتوانند از خودشان دفاع کنند، همان طور که پیش از مداخله ما سال‌های طولانی چنین می‌کردند.»

XS
SM
MD
LG