لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۰

با حکم دیوان‌عالی آمریکا، کارفرمایان نمی‌توانند علیه کارکنان دگرباش تبعیض قائل شوند


کنشگران جامعه دگرباشان جنسی و حامیان‌شان در مقابل دیوان عالی ایالات متحده گردهم آمده اند. آرشیو، ۸ اکتبر ۲۰۱۹
کنشگران جامعه دگرباشان جنسی و حامیان‌شان در مقابل دیوان عالی ایالات متحده گردهم آمده اند. آرشیو، ۸ اکتبر ۲۰۱۹

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ دیوان عالی ایالات متحده روز دوشنبه با صدور حکمی اعلام کرد که قوانین استخدامی فدرال از کارگران و کارمندان عضو جامعه دگرباشان جنسی در برابر تبعیض حفاظت می‌کند. صدور این حکم یک پیروزی بزرگ برای جامعه دگرباشان جنسی است که در سال‌های اخیر نگران تضییع حقوق‌شان بوده‌اند.

دیوان عالی آمریکا که اکثریت آن در دست محافظه‌کاران است با ۶ رای موافق در برابر ۳ رای مخالف اعلام کرد «کارفرمایی که فردی را صرفا به دلیل همجنسگرا یا تراجنس بودن اخراج کند» بند ۷ قانون حقوق مدنی مصوب سال ۱۹۶۴ را نقض کرده است.

قاضی محافظه‌کار جان رابرتز، رئیس دیوان عالی ایالات متحده، و قاضی نیل گورسچ که در سال ۲۰۱۷ توسط پرزیدنت ترامپ منصوب شد به این حکم رای موافق دادند. قاضی برت کاوانا، دیگر قاضی منصوب پرزیدنت ترامپ، به اتفاق دو قاضی محافظه‌کار دیگر استدلال کردند که این مساله باید از طریق قانون‌گذاری حل و فصل شود.

اگر چه ۲۱ ایالت آمریکا تبعیض بر مبنای گرایش جنسی را ممنوع می‌دانند، اما قانونی فدرال علیه چنین تبعیض‌هایی وجود ندارد. حکم دیوان عالی این نقص را برطرف کرد.

دیوان عالی ایالات متحده پنج سال پیش ازدواج همجنسگرایان را قانونی اعلام کرده بود.

قانون حقوق مدنی مصوب سال ۱۹۶۴ تبعیض علیه کارگران و کارمندان «به دلیل جنسیت، رنگ پوست، مذهب و یا تبار» را غیرقانونی اعلام کرده است.

پرسش مطرح در برابر قضات این بود که آیا عبارت «به دلیل جنسیت» شامل گرایش جنسی کارگران و کارمندان عضو جامعه دگرباشان جنسی نیز می‌شود یا نه.

XS
SM
MD
LG