لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۲

آمریکا و اسلوونی بیانیه مشترک امنیت «نسل پنجم شبکه‌های تلفن همراه» را امضا کردند


مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، و آنژه لوگار، وزیر خارجه اسلوونی، در حال امضای تفاهم نامه فن آوری اینترنت نسل پنجم. نخست وزیر اسلوونی در وسط تصویر دیده می شود. ۱۳ اوت ۲۰۲۰
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، و آنژه لوگار، وزیر خارجه اسلوونی، در حال امضای تفاهم نامه فن آوری اینترنت نسل پنجم. نخست وزیر اسلوونی در وسط تصویر دیده می شود. ۱۳ اوت ۲۰۲۰

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، و آنژه لوگار، همتای اسلوونیایی‌اش، بیانیه مشترکی را درباره امنیت «نسل پنجم شبکه‌های تلفن همراه» (یا ۵جی که به عنوان «اینترنت نسل پنجم» نیز شناخته می‌شود) را امضا کرده‌اند.

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، گفت یادداشت تفاهمی که روز پنج شنبه در اسلوونی امضا شد «اهمیت حیاتی امنیت ۵جی در ناتو و اتحادیه اروپا» را به رسمیت می شناسد. اورتگاس در توییتی نوشت «اسلوونی به جمع فزاینده کشورهای متعهد به حفاظت از امنیت، حریم خصوصی، و مالکیت معنوی می‌پیوندد.»

کشورهای اروپایی، شامل لهستان، استونی، و جمهوری چک، طی یک سال گذشته، با ایالات متحده توافق هایی را در این باره امضاء کرده و در آن متعهد شده اند ارائه دهنده خدمات «نسل پنجم شبکه‌های تلفن همراه» تحت کنترل دولتی خارجی نباشد. این امر عملا شرکت های چینی را از دور خارج می کند.

دیدار آقای پمپئو از اسلوونی اولین سفر یک وزیر خارجه آمریکا به آن کشور از سال ۲۰۱۱ است. وزیر خارجه ایالات متحده روز پنج شنبه با نخست وزیر و رئیس جمهور اسلوونی دیدار می کند. بنا بر اعلام وزارت خارجه آمریکا، بعضی از موضوع های کلیدی مورد بحث انرژی هسته ای، یکپارچگی غرب بالکان، و مسائل انرژی خواهد بود.

آقای پمپئو روز چهارشنبه در جمهوری چک گفت که قدرت اقتصادی چین از برخی لحاظ تهدیدی بزرگتر از اتحاد شوروی در دوره جنگ سرد است: «حزب کمونیست چین از پیش در اقتصاد، سیاست، و جوامع ما - به شکلی که هرگز اتحاد شوروی نتوانسته بود - حضور پیدا کرده است.»

دیپلمات ارشد ایالات متحده در دومین روز سفر خود به شرق و مرکز اروپا، در پراگ، با نخست وزیر جمهوری چک ملاقات کرد.

آقای پمپئو صبح چهارشنبه در میزگردی با گروهی از رهبران شرکت های فناوری از آمریکا و جمهوری چک درباره مزایای سرمایه گذاری آمریکا برای شرکت های نوپا در آن کشور سخن گفت.

سفر این هفته وزیر خارجه آمریکا به اروپا شامل توقف در وین در اتریش و ورشو در لهستان هم می‌شود.

XS
SM
MD
LG