لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۳

سناتور مورفی: موضع من این است که آمریکا گام اول را برای بازگشت به توافق با ایران بردارد


سناتور کریس مورفی
سناتور کریس مورفی

سناتور کریس مورفی در جلسه‌ای در مورد روابط بین ایالات متحده و ایران در دولت پرزیدنت بایدن می‌گوید که برای بازگشت به توافق هسته‌ای ایران، این آمریکا است که باید گام اول را بردارد.

کریس مورفی، نماینده دموکرات ایالت کانتیکت در سنای آمریکا، روز چهارشنبه چهارم فروردین در جلسه‌ای که به میزبانی گروه «بازنگری ایران» از دانشکده مطالعات بین‌المللی دانشگاه جانز هاپکینز برگزار شد گفت: «به باور من دولت فعلی آمریکا متعهد به پیوستن دوباره به توافق هسته‌ای ایران است و بارها این را گفته‌اند.»

سناتور مورفی افزود: «آن‌ها هم مثل من می‌دانند که اگر ما امیدی برای آغاز گفت‌و‌گوهایی بلندمدت‌‌تر با ایران در مورد مجموعه‌ای از فعالیت‌های بدخواهانه آن‌ها در منطقه و سرتاسر جهان و خارج از برنامه هسته‌ای آن‌ها داشته باشیم، چارچوب برجام مناسب‌ترین چارچوب برای چنین کاری است. نه تنها به این دلیل که با افزایش یافتن زمان گریز ایران [مدت زمان لازم برای ساخت سلاح هسته‌ای] از سه تا چهار ماه کنونی به بیش از یک سال جهان و منطقه امن‌تر می‌شود، بلکه همچنین به این دلیل که وقتی ما در برجام باشیم، با متحدان خود در یک موضع قرار داریم.»

کریس مورفی در ادامه گفت: «پرزیدنت ترامپ یک چارچوب تقریبا منحصر‌به‌فرد [برجام] را دریافت کرد که در واقع هدیه‌ای از پرزیدنت اوباما بود که در آن اروپا، ایالات متحده، چین، و روسیه با هم کار می‌کردند تا با تاثیر ایران مقابله کنند. ولی در زمانی کوتاه پس از آن، این ایالات متحده بود که در یک طرف قرار داشت و ایران با اروپا، روسیه، و چین کار می‌کرد و می‌کوشید که جلوی تاثیرات بد تحریم‌های یک‌جانبه ایالات متحده را بگیرد. ما باید به موضع مشترک با متحدان خود بازگردیم.»

سناتور مورفی در پاسخ به این پرسش که آیا موضع دولت پرزیدنت بایدن در مورد بازگشت به توافق هسته‌ای ایران تغییر کرده یا نه گفت: «این امر پوشیده نیست که دونالد ترامپ در اواخر کار دولت خود، گام‌هایی را برداشت تا بازگشت دولت بایدن به برجام را بسیار دشوار کند. [او با اقداماتی مانند اعمال] تحریم‌های جدید، حمله علیه اشخاص ایرانی، و حمایت از حملات ائتلاف علیه اشخاص ایرانی، وضعیت را به جایی رساند که مذاکره ممکن بود بسیار سخت شود.»

سناتور مورفی با اشاره به این که ایران هم از زمان شروع دولت پرزیدنت بایدن به خودش کمک نکرده و حملات نیروهای نیابتی ایران علیه منافع آمریکایی در عراق افزایش یافته است، افزود که به باور او «ما به توافق هسته‌ای بازخواهیم گشت،» ولی اکنون این کار مستلزم گفت‌وگوهایی بین ایالات متحده و ایران است و شاید باید برخی اقدامات پیش‌دستانه برای نشان دادن حسن نیت از سوی ایالات متحده و ایران به عنوان پیش‌زمینه بازگشت به توافق هسته‌ای انجام شود.

سناتور مورفی گفت: «من فکر می‌کنم گفت‌و‌گوهایی درباره این موضوع که با تحریم‌های آمریکا - تحریم‌هایی که شاید ایران بگوید بر موارد مشمول توافق‌ هسته‌ای اعمال شده است و ایالات متحده ممکن است با این توصیف مخالفت کند - چه کار باید کرد، در راه باشد. همچنین باید مذاکراتی در مورد فعالیت‌های تحقیقاتی که ایران شروع کرده است - تحقیقاتی که غیرقابل بازگشت و خارج از حوزه توافق هسته‌ای است - صورت گیرد. همه این‌ها امکان‌پذیر است.»

وی افزود: «بر کسی پوشیده نیست که من به دولت پیشنهاد کرده‌ام ... گام اول را بردارد. این ما بودیم که نخست آن توافق را نقض کردیم، و از این رو این ما هستیم که باید به آن توافق بازگردیم و یا به بازگشت به آن نزدیک شویم و امیدوارم شاهد اقداماتی باشیم که نشان دهنده تمایل ما برای ارائه مسیری جهت بازگشت به این توافق - و به زودی - باشیم.»

دولت پرزیدنت بایدن از زمان شروع کار خود گفته است اگر ایران به اجرای تعهدات خود در قابل توافق هسته‌ای موسوم به برجام بازگردد، آمریکا هم به این توافق بازخواهد گشت. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، واشنگتن را در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج کرد و تحریم هایی را که تحت آن توافق برداشته شده بود، دوباره برگرداند.

XS
SM
MD
LG