لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۵۷

سنای آمریکا به رد وتوی رئیس جمهوری در مورد لایحه بودجه دفاعی ملی رأی داد


Senate Majority Leader Mitch McConnell arrives for a vote in Washington

بخش انگلیسی صدای آمریکا – سنای آمریکا که تحت کنترل جمهوری‌خواهان است روز جمعه ۱۲ دی به رد وتوی لایحه بودجه دفاع ملی ایالات متحده توسط رییس جمهوری رأی مثبت داد.

به گزارش آسوشیتدپرس، در نشست امروز که به طور کم‌سابقه‌ای در نخستین روز سال نو میلادی برگزار شد ۸۱ سناتور به رد وتوی دونالد ترامپ رأی مثبت و ۱۳ سناتور رأی منفی دادند.

این نخستین مخالفت جدی هم‌حزبی‌های پرزیدنت ترامپ در کنگره در طول دوره چهار ساله ریاست جمهوری او است، که ۲۰ روز دیگر به پایان خواهد رسید.

مجلس نمایندگان آمریکا نیز پیش از این با ۳۲۲ موافق در برابر ۸۷ مخالف، روند مشابهی را برای جلوگیری از وتوی لایحه ۷۴۰ میلیارد دلاری دفاع ملی سالانه کشور تصویب کرده بود.

در صورت رأی مثبت حداقل دو سوم نمایندگان به لایحه، رییس جمهوری امکان وتو نخواهد داشت.

پرزیدنت ترامپ هفته گذشته این لایحه را که از حمایت دو حزبی برخوردار است، وتو کرد و آن را «هدیه» به چین و روسیه توصیف کرد.

پرزیدنت ترامپ از مدتی پیش گفته بود که اگر این لایحه شامل لغو «بخش ۲۳۰» در «قانون ارتباطات مناسب» مصوب سال ۱۹۹۶ نباشد آن را وتو خواهد کرد. شرکت های رسانه های اجتماعی بر مبنای «بخش ۲۳۰» قانون از حفاظت های حقوقی برخوردار شده اند.

ترامپ در بیانیه‌ای در توضیح وتوی خود همچنین بر مخالفتش با بندی از قانون که اجازه تغییر نام بعضی پایگاه‌های آمریکا را می دهد تاکید گذاشته است. برخی پایگاه ها نام فرماندهانی را دارند که در ۱۱ ایالت جنوبی مدافع برده داری در جنگ داخلی ایالات متحده جنگیده بودند.

XS
SM
MD
LG