لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۰

پرزیدنت ترامپ لایحه بودجه امور دفاعی را وتو کرد


پرزیدنت دونالد ترامپ و ملانیا ترامپ بانوی اول آمریکا در پایگاه هوایی اندروز در ایالت مریلند. ۲۳ دسامبر ۲۰۲۰
پرزیدنت دونالد ترامپ و ملانیا ترامپ بانوی اول آمریکا در پایگاه هوایی اندروز در ایالت مریلند. ۲۳ دسامبر ۲۰۲۰

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ پرزیدنت دونالد ترامپ لایحه بودجه سالانه و سیاستگذاری های دفاعی ایالات متحده را که از حمایت گسترده دو حزبی در کنگره برخوردار است وتو کرد. رئیس جمهوری آمریکا چهارشنبه ضمن مخالفت با این لایحه آن را «هدیه» به چین و روسیه توصیف کرد.

در «قانون اختیارات دفاع ملی» مجوز تخصیص ۷۴۰ میلیارد دلار به برنامه های نظامی و ۳ درصد افزایش حقوق برای پرسنل ارتش صادر شده است. این لایحه همچنین سیاست های پنتاگون را در موضوع‌هایی مانند سطح نیروها، سیستم های تسلیحاتی و مسائل پرسنلی تعیین می کند.

پرزیدنت ترامپ از مدتی پیش گفته بود که اگر این لایحه شامل لغو «بخش ۲۳۰» در «قانون ارتباطات مناسب» مصوب سال ۱۹۹۶ نباشد آن را وتو خواهد کرد. شرکت های رسانه های اجتماعی بر مبنای «بخش ۲۳۰» قانون از حفاظت های حقوقی برخوردار شده اند.

ترامپ در بیانیه‌ای در توضیح وتوی خود همچنین بر مخالفتش با بندی از قانون که اجازه تغییر نام بعضی پایگاه‌های آمریکا را می دهد تاکید گذاشته است. برخی پایگاه ها نام فرماندهانی را دارند که در ۱۱ ایالت جنوبی مدافع برده داری در جنگ داخلی ایالات متحده جنگیده بودند.

پرزیدنت ترامپ گفت من مخالفت خود را با تلاش هایی که با انگیزه های سیاسی صورت گرفته به وضوح بیان کرده ام، (تلاشهایی) مانند این، که هدف آن پاک کردن تاریخ و بی احترامی به پیشرفت عظیمی است که کشور ما در تحقق اصول بنیادین خود برای آن مبارزه کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفت این لایحه اختیارات او به عنوان فرمانده کل قوا را در بازگرداندن نیروهای آمریکایی از افغانستان، آلمان و کره جنوبی محدود می کند. او گفت من همچون مردم امریکا، مخالف جنگ‌های بی‌پایانم.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده، در واکنش گفت: «این وتو مغایر با ارزش‌های این کشوراست» .

بر طبق قوانین امریکا، با رای قانونگذاران به این لایحه در هر دو مجلس نمایندگان و سنا، کنگره ایالات متحده می تواند بر وتوی رئیس جمهوری چیره شود.

مجلس نمایندگان و سنا روز دوشنبه و سه شنبه در این باره رای گیری خواهند کرد. ضرب الاجل لغو وتوی رییس جمهوری، ۳ ژانویه و هنگامی است که کنگره جدید کار خود را آغاز می کند.

XS
SM
MD
LG