لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۲

ایالات متحده از پیشرفت چشمگیر در مقابله با تهدید امنیتی چین گزارش می دهد


ویلیام بار، وزیر دادگستری ایالات متحده، در یک کنفرانس خبری در شیکاگو. ۹ سپتامبر ۲۰۲۰
ویلیام بار، وزیر دادگستری ایالات متحده، در یک کنفرانس خبری در شیکاگو. ۹ سپتامبر ۲۰۲۰

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ وزارت دادگستری ایالات متحده از موفقیت در برنامه خود موسوم به «طرح ابتکاری چین» خبر داده است و می گوید در متلاشی کردن و بازداشتن تلاش چینی ها برای تضعیف اقتصاد و امنیت ملی ایالات متحده به «پیشرفت چشمگیری» دست یافته است.

ویلیام بار، وزیر دادگستری ایالات متحده، در بیانیه ای به مناسبت دومین سالروز «طرح ابتکاری چین» گفت آن وزارتخانه در مقابله با تهدید چین «گام های باورنکردنی» برداشته است: «هر چند کارهای بسیاری باید انجام شود، اما وزارت دادگستری متعهد است آن هایی را که سرمایه های معنوی ایالات متحده را سرقت می کنند یا به شکلی غیرقانونی به دست می آورند پاسخگو کند.»

«طرح ابتکاری چین» نوامبر ۲۰۱۹ توسط جف سشنز، وزیر پیشین دادگستری ایالات متحده، راه اندازی شد. سشنز در آن زمان گفت: «ما شاهد جاسوسی چینی ها نه تنها علیه اهدافی سنتی مانند سازمان های دفاعی و اطلاعاتی ما، بلکه علیه اهدافی مانند آزمایشگاه های تحقیقاتی و دانشگاه ها و انتشار تبلیغات حکومتی چینی ها در دانشگاه هایمان، هستیم.» هدف از این طرح بهبود قابلیت های وزارت دادگستری در تحقیق و پیگرد این گونه تلاش های چین بوده است.

وزارت دادگستری ایالات متحده در دوره ویلیام بار منابع مضاعفی را به این مهم اختصاص داد. کریستوفر ری، رئیس پلیس فدرال ایالات متحده، ماه ژوئیه گفت «اف بی آی» حدود ۲۵۰۰ پرونده ضد اطلاعات مرتبط با چین در دست دارد.

وزارت دادگستری آمریکا می گوید تمرکزش همچنین بر افزایش آگاهی نسبت به تهدید چین در نهادهای دانشگاهی و پیگرد پژوهشگرانی است که ارتباط خود با دولت چین را پنهان کرده اند.

مقام های آمریکایی تاکید دارند که هدف از این طرح ابتکاری اتباع چینی یا آمریکایی های چینی تبار نیستند، بلکه منظور دولت چین و حزب کمونیست چین است.

XS
SM
MD
LG