لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۵

آمریکا حضور نظامی خود در عراق را کاهش می‌دهد


یک خودروی نظامی ارتش ایالات متحده در نزدیکی دهوک در عراق. آرشیو، ۲۱ اکتبر ۲۰۱۹
یک خودروی نظامی ارتش ایالات متحده در نزدیکی دهوک در عراق. آرشیو، ۲۱ اکتبر ۲۰۱۹

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ پرزیدنت دونالد ترامپ و دیگر مقام‌های دولت آمریکا می‌گویند ایالات متحده در حال برنامه‌ریزی برای کاهش سطح نیروهایش در عراق است.

رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه در یک توییت نوشت که ایالات متحده در حال برنامه‌ریزی برای کاهش حضور نظامی‌اش در عراق است، ولی توضیح بیشتری نداد.

توییت دونالد ترامپ حاوی یک لینک به مقاله ای است که از کاهش نیروهای آمریکا در منطقه از ۵۲۰۰ نفر به ۳۵۰۰ نفر گزارش می دهد. روزنامه وال استریت جورنال ابتدا در این باره گزارش داده بود.

مقام های ارتش آمریکا طرح کاهش نیروها در عراق را تائید کرده‌اند.

جسیکا ال مک نولتی، سخنگوی پنتاگون، گفت: «در حالی که قابلیت‌های عراق در شکست بقایای داعش و ممانعت از ظهور دوباره آن گروه بهبود می‌یابد، ما سطح نیروها را کاهش می دهیم.»

مک نولتی در ایمیلی به صدای آمریکا تصریح کرد: «هر گونه کاهش نیروهای ایالات متحده در عراق با هماهنگی دقیق با دولت عراق، ائتلاف و شرکای ما در ناتو و متناسب با منافع امنیتی مشترک ما و پیشرفت در کارزار علیه داعش انجام خواهد گرفت.»

مقام های عراقی هنوز درباره کاهش نیروها تصمیمی را اعلام نکرده‌اند.

مباحثات بین دو کشور درباره آینده نیروهای آمریکا در عراق اوایل سال جاری میلادی آغاز شد. این موضوع در بازدید هفته گذشته مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، از کاخ سفید هم مورد بحث و گفتگو قرار گرفت.

کارشناسان می گویند ارتش عراق پس از شکست داعش در شهرهای بزرگ از جمله موصل موثر بودنش در مبارزه با ستیزه جویان را به اثبات رساند.

به گفته ناظران امور عراق، هدف نهایی واشنگتن و بغداد خروج ۳۵۰۰ نیروی آمریکایی باقیمانده طی سه سال است.

نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا هفته گذشته پایگاه نظامی تاجی در شمال بغداد را ترک کرده و اداره آن را به نیروهای امنیتی عراقی واگذار کردند.

این هشتمین موردی است که نیروهای ائتلاف اداره یک پایگاه نظامی را به نیروهای امنیتی عراقی واگذار می کنند.

XS
SM
MD
LG