لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۱

واکنش مقامات دولت و کنگره آمریکا به توافق تاریخی اسرائیل و بحرین برای عادی‌سازی روابط دیپلماتیک دو کشور


کوشنر مک کال و کلی
کوشنر مک کال و کلی

بعد از این که پرزیدنت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، روز جمعه از «یک موفقیت تاریخی» دیگر خبر داد و اعلام کرد که اسرائیل و پادشاهی بحرین بر سر یک توافق صلح با هم موافقت کرده‌اند، برخی مقام‌های دولت و اعضای کنگره آمریکا به این خبر واکنش نشان دادند.

در زیر برخی از این واکنش ها را منعکس کرده‌ایم:

سناتور جیم ریچ رئیس کمیته روابط خارجی سنا:

توافق امروز بین اسرائیل و پادشاهی بحرین برای برقراری روابط کامل دیپلماتیک یک تحول تاریخی دیگر را رقم زد، و چیزی است که من مستقیما در پیشبرد آن دخیل بوده‌ام. همانطور که این توافق‌ها نشان می‌دهند، دشمنان و رقبای سابق به طرز فزاینده‌ای جهت رسیدگی به چالش‌های مشترک از سوی ایران، افراطگرایی، کووید۱۹، و مشکلات اقتصادی به پای میز مذاکره آمده‌اند. این توافق‌ها ظرفیت تغییر فضای اقتصادی، امنیتی و دیپلماتیک در خاورمیانه را برای سوق دادن بهتر منطقه به سمت دوران جدید دارند.

«من از رهبری عالیجناب پادشاه حمد بن عیسی بن سلمان آل خلیفه در این زمینه، و تلاش‌های دیرینه آن چادشاهی برای باز کردن در به سمت کامیابی بیشتر برای مردم فلسطینی سپاسگزارم. کشورهای عرب و مسلمان همفکر باید از این فرصت استفاده و این روند را دنبال کنند.»

سناتور جمهوریخواه تام کاتن:

توافق امروز بین اسرائیل و بحرین یک گام حیاتی دیگر به سمت صلح در خاورمیانه است. من به نخست وزیر نتانیاهو و پادشاه حمد بابت رسیدن به این توافق، همچنین و به پرزیدنت (ترامپ) و تیم او بابت تلاش‌های جسورانه دیپلماتیکی که این تحول مهم را امکان‌پذیر کرد، تبریک می‌گویم.

مایکل مکال، عضو ارشد جمهوریخواه کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا:

من بسیار دلگرم شدم که یک شریک دیگر ما در خلیج [فارس] دیپلماسی و گفت‌وگو را با اسرائیل در پیش می‌گیرد. من به شاه حمد و نخست وزیر نتانیاهو، و همچنین مردم بحرین و اسرائیل، بابت برقراری روابط دیپلماتیک بین کشورهایشان تبریک می‌گویم و از دولت [پرزیدنت ترامپ] بابت کار خیره‌کننده‌ای که برای تحقق این تحولات اساسی انجام داده است، سپاسگزاری می‌کنم. همه ما از فرصت‌های فزاینده برای کار با یکدیگر بر سر منافع و اهداف مشترک سود خواهیم برد.

جرد کوشنر، مشاور ارشد پرزیدنت ترامپ

آقای کوشنر روز جمعه به به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت پس از صلح با تنها دو کشور عربی – یعنی مصر و اردن – در طول ۷۲ سال استقلال خود، این [توافق با بحرین]‌ دومین توافقی است که اسرائیل با یک کشور عرب ظرف ۳۰ روز، به آن دست یافته است.

او گفت، «این خیلی سریع است.»

وی افزود: «منطقه دارد به توافق امارات پاسخی بسیار مطلوب می‌دهد و امیدواریم این نشانه‌ای باشد مبنی بر این که حتی [توافق‌های] بیشتری هم در راه است.»

کلی کرفت، نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد:

تبریک به پرزیدنت ترامپ و همه طرف‌های دخیل در یک گام تاریخی دیگر به سمت صلح در خاورمیانه. این رهبری فعال آمریکایی است و نوید امنیت، کامیابی، و درک متقابل بیشتر در سراسر را منطقه می‌دهد.

XS
SM
MD
LG