لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۰

پرزیدنت ترامپ از یک «موفقیت تاریخی» دیگر خبر داد؛ بحرین و اسرائیل روابط کامل دیپلماتیک خواهند داشت


President Donald Trump speaks in the Oval Office of the White House on Friday, Sept. 11, 2020, in Washington. Bahrain has become the latest Arab nation to agree to normalize ties with Israel as part of a broader diplomatic push by Trump and his…
President Donald Trump speaks in the Oval Office of the White House on Friday, Sept. 11, 2020, in Washington. Bahrain has become the latest Arab nation to agree to normalize ties with Israel as part of a broader diplomatic push by Trump and his…

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، روز جمعه از «یک موفقیت تاریخی» دیگر خبر داد و اعلام کرد که اسرائیل و پادشاهی بحرین بر سر یک توافق صلح با هم موافقت کرده‌اند.

پرزیدنت ترامپ در این توئیت نوشت: «یک دستاورد تاریخی دیگر امروز حاصل شد! اسرائیل و پادشاهی بحرین، دو دوست بزرگ ما، بر سر [امضاء] یک توافق صلح با هم موافقت کرده‌آند. این دومین کشور عرب است که در سی روز گذشته، با اسرائیل صلح می‌کند.»

متن کامل بیانیه مشترک ایالات متحده، پادشاهی بحرین و کشور اسرائیل

پرزیدنت دونالد جی ترامپ، عالیجناب شاه حمد بن عیسی بن سلمان آل خلیفه از پادشاهی بحرین، و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، امروز گفت‌و‌گو کردند و توافق کردند که روابط دیپلماتیک کامل بین اسرائیل و پادشاهی بحرین برقرار شود.

این یک تحول تاریخی برای صلح و آرامش بیشتر در خاورمیانه است. آغاز گفت‌وگو و روابط مستقیم بین این دو جامعه پویا و دو اقتصاد پیشرفته، دگرگونی مثبت خاورمیانه و افزایش ثبات، امنیت، و کامیابی در منطقه را ادامه خواهد داد.

ایالات متحده مراتب تقدیر خود از پادشاهی بحرین را بابت میزبانی کارگروه صلح تا کامیابی در منامه در روز ۲۵ ژوئن ۲۰۱۹، جهت پیشبرد هدف صلح، کرامت، و فرصت اقتصادی برای مردم فلسطینی، اعلام می‌دارد. طرفین به تلاش‌های خود در این زمینه جهت دستیابی به یک راه حل عادلانه، جامع، و پایدار برای درگیری اسرائیلی-فلسطینی ادامه خواهند داد تا مردم فلسطینی را قادر به تحقق ظرفیت‌های کامل‌شان نمایند. اسرائیل تاکید کرد همان طور که در [طرح صلح خاورمیانه پرزیدنت ترامپ موسوم به] ‌«چشم‌انداز صلح» [آمده است]‌ همه مسلمانانی که از سر صلح [به اسرائیل] ‌بیایند می‌‌توانند از مسجد الاقصی دیدار کنند و در آنجا نماز بخوانند و دیگر اماکن مقدس اورشلیم به روی زائران صلح‌جو از همه ادیان باز خواهد بود.

شاه حمد و نخست وزیر نتانیاهو مرتب قدردانی عمیق خود نسبت به پرزیدنت ترامپ، بابت تعهد او به صلح در منطقه، تمرکز او بر چالش های مشترک، و رویکرد عملگرا و منحصر به فرد او برای نزدیک کردن کشورهایشان به یکدیگر، را اعلام کردند.

طرفین از امارات متحده عربی و ولیعهد شیخ محمد بن زاید بابت رهبری او در روز ۱۳ اوت ۲۰۲۰ در اعلام روابط کامل با اسرائیل تقدیر کردند.

پادشاهی بحرین همچنین دعوت پرزیدنت ترامپ برای پیوستن به اسرائیل و امارات متحده عربی در مراسم تاریخی امضاء توافق که در روز ۱۵ سپتامبر در کاخ سفید برگزار می‌شود را پذیرفت. در آن مراسم بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، و عبداللطیف الزیانی، وزیر امور خارجه بحرین، یک اعلامیه تاریخی صلح را امضا خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG