لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۰

مایک پمپئو: پس از نزدیک به دو دهه،‌ افغانستان برای رسیدن به صلح داخلی مذاکره می‌کند


مایک پمپئو
مایک پمپئو

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، در مورد شروع مذاکرات صلح میان طرف‌های درگیر در افغانستان گفت که پس از نزدیک به دو دهه، مقامات و نمایندگان افغانستان سر یک میز مذاکره می‌کنند تا خشونت را کاهش دهند و برای مردم خود کشوری که در آشتی است و در جنگ نیست را به ارمغان آورند.

براساس بیانیه وزارت خارجه آمریکا، آقای پمپئو روز جمعه ۲۱ شهریور در مسیر سفر به دوحه در قطر به خبرنگاران گفت: «این مراسمی تاریخی است و بیش از آن که من می‌خواستم، طول کشیده است. ولی روز شنبه و پس از نزدیک به دو دهه، تمامی نمایندگان افغانستان در جلسه‌ای سر یک میز حاضر خواهند شد تا درباره پیشبرد کشورشان، کاهش خشونت، و برآورده کردن خواسته مردم افغانستان - یعنی برخورداری از یک افغانستان که آشتی کرده و دیگر در جنگ نیست، دولتی که نماینده چنین کشوری است - در مذاکراتی چالشی شرکت کنند.»

مایک پمپئو افزود: «امروز کمتر از چند صد شبه‌نظامی القاعده در افغانستان باقی مانده است. بخش بزرگی از رهبری آن‌ها دیگر در میدان نبرد نیست. ما می‌توانیم به دستاورد خود افتخار کنیم؛ ولی حالا زمان برداشتن گام بعدی است. من می‌دانم که این گفت‌وگوها در میان [طرف‌های درگیر در] افغانستان چه قدر دشوار خواهد بود، ولی وظیفه‌ای است که آن‌ها باید بر عهده بگیرند.»

وزیر خارجه آمریکا گفت: «این کشور آنها است و آنها باید نحوه حرکت رو به جلو و ایجاد زندگی بهتری برای مردم افغانستان را بیابند.»ّ

مذاکرات صلح میان طرف‌های درگیر در افغانستان، موسوم به «مذاکرات بین ‌الافغانی»، از روز شنبه ۲۲ شهریور در دوحه برگزار می‌شود و وزیر خارجه آمریکا در مراسم آغازین این مذاکرات حضور خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG