لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۳۲

نماینده ویژه آمریکا حمله به کاروان حامل معاون رئیس جمهوری افغانستان را «خرابکاری» مخالفان صلح دانست


زلمی خلیلزاد
زلمی خلیلزاد

نماینده ویژه ایالات متحده در امور افغانستان روز چهارشنبه ۱۹ شهریور حمله به کاروان حامل امرالله صالح معاون رئیس جمهوری افغانستان را محکوم کرد و آن را «خرابکاری» مخالفان توافق صلح در آن کشور دانست.

زلمی خلیلزاد در رشته توئیتی نوشت: «با نزدیک شدن گفت‌وگوهای صلح، تخریبکاران در تلاش‌شان برای اخلال این فرصت تاریخی بیشتر مایوس می‌شوند. حمله امروز بر کاروان امرالله صالح تازه‌ترین نمونه آن است.»

وی اضافه کرد: «تاریخ گواه است زمانی که فرصت برای صلح نزدیک می‌شود، تخریبکاران از هیچ نوع تلاش برای توقف آن نمی‌ایستند. افغان‌ها در دام آنها نخواهند افتاد.»

آقای خلیلزاد خاطر نشان کرد: «افغان‌ها می‌‌دانند که روند موفق صلح، یگانه راه پایان بخشیدن به جنگ طولانی در کشور است. تحقق آرمان‌های گسترده آنها برای صلح، به دو گروه مذاکره کننده و رهبران آنان برمی‌گردد.»

به گزارش بخش دری صدای آمریکا امرالله صالح، معاون رئیس جمهوری افغانستان صبح چهارشنبه از یک انفجار جان سالم به در برد و به طور سطحی مجروح شد. اما به گفته سخنگوی وزارت داخله افغانستان در این انفجار بیش از ۱۰ نفر کشته و ۱۵ تن دیگر زخمی شده اند.

پیش از این و در تاریخ ۱۰ شهریور رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی کاخ سفید با اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان گفت‌وگو کرد و بر ضرورت شروع بدون تاخیر گفت‌وگوهای بین دولت افغانستان و طالبان، تاکید کرد.

آقای اوبرایان همچنین بر حمایت ایالات متحده از یک افغانستان متحد و دموکراتیک که هیچ‌گاه به منبعی برای تروریسم بین‌المللی تبدیل نشود، تاکید کرده بود.

XS
SM
MD
LG