لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۰

پنتاگون: جنگنده‌های اف-۱۸ برفراز کابل و برای عملیات پشتیبانی پرواز می‌کنند


نیروهای نظامی ارتش آمریکا در موضع دفاعی در فرودگاه بین‌المللی حامد کرزی در کابل
نیروهای نظامی ارتش آمریکا در موضع دفاعی در فرودگاه بین‌المللی حامد کرزی در کابل

وزارت دفاع ایالات متحده اعلام کرد جنگنده‌های اف-۱۸ برفراز کابل پرواز می‌کنند که امر جدیدی نیست و فقط برای پشتیبانی و حمایت از فرماندهان روی زمین انجام می‌گیرد. همچنین تاکنون پنج هزار و ۲۰۰ نیروی نظامی در فرودگاه کابل مستقر شده‌اند.

ژنرال ویلیام تیلور، معاون مدیر عملیات منطقه‌ای ستاد مشترک ارتش روز پنجشنبه ۲۸ مرداد و در یک کنفرانس خبری گفت: «پرواز جنگنده‌های اف-۱۸ چیز جدیدی نیست. از مدتی پیش ناو رونالد ریگان برای حمایت در منطقه است. پرواز آن‌ها از دیروز شروع نشده و پیشتر هم بوده و بخشی از حمایت‌هایی است که همواره در اختیار فرماندهی سنتکام قرار دارد.»

ژنرال تیلور در پاسخ به این پرسش که چرا پس امروز پرواز این هواپیماها اعلام شده گفت: «این پروازها همیشه بوده و دلیل این که امروز اعلام کردیم، برای معرفی توانایی‌هایی است که فرماندهان در روی زمین می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند و بتوانیم دفاع از خود و کمک به فرماندهان را انجام دهیم.»

او همچنین به آخرین آمار وضعیت فرودگاه کابل اشاره کرده و گفت شمار فعلی نیروهای آمریکایی حاضر در کابل به بیش از پنج هزار و ۲۰۰ رسیده است.

او گفت فرودگاه کابل برای عملیات پرواز و انتقال امن و آماده است و عملیات ادامه دارد و چند دروازه ورودی اضافه شده که اجازه می‌دهد افراد بیشتر و سریع‌تری و با نظم و امنیت، بررسی شوند.

پیشتر لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا گفته بود تسریع عملیات خروج از افغانستان از مواردی است که در کانون تمرکز ایالات متحده قرار دارد.

ژنرال تیلور افزود در ۲۴ ساعت گذشته ۱۳ هواپیمای سی-۱۷ با نیروها و تجهیزات اضافی، وارد شده‌اند. ۱۲ هواپیمای سی-۱۷ هم کابل را ترک کرده‌اند که دو هزار مسافر داشته‌اند. این هواپیماها کابل را ترک کرده و در محل امن در حوزه فعالیت سنتکام، به زمین نشستند.

او گفت از زمان شروع عملیات خارج کردن‌ افراد از افغانستان در ۱۴ اوت، حدود هفت هزار نفر را آمریکا خارج کرده است.

XS
SM
MD
LG