لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۲

تاکید آمریکا بر تعهد خدشه ناپذیر به ناتو در هفتاد و دومین سالگرد تشکیل آن


آنتونی بلینکن در نشست ناتو - آرشیو
آنتونی بلینکن در نشست ناتو - آرشیو

وزیر خارجه آمریکا هفتاد و دومین سالگرد تشکیل ناتو (سازمان پیمان آتلانتیک شمالی) را تبریک گفت و در توئیتی نوشت: « ۷۲ سال گذشت. همچنان قوی است. اتحاد ارزشمندی که همه ما را امن‌تر و پر رونق‌تر می‌سازد. سالگرد ناتو مبارک»

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه نیز در ضمن تاکید بر تعهد خدشه ناپذیر ایالات متحده به ناتو و ما ده ۵ این سازمان، از همه کشورهای عضو در این اتحادیه و نقش تعیین کننده آن در تضمین آزادی ها قدردانی کرد.

همچنین وزارت دفاع آمریکا به این مناسبت ضمن گرامیداشت ناتو یادآور شد که اعضای آن از ۱۲ کشور اولیه، اکنون به ۳۰ کشور افزایش یافته که همگی به دفاع متقابل کشورهای عضو متعهدند.

به موجب ماده ۵ اساسنامه ناتو، حمله به هر کشور عضو به منزله حمله به همه کشورها است و همگی به دفاع جمعی در مقابل هر حمله خارجی متعهدند.

تقویت همکاری و مشارکت با ناتو و اتحادیه اروپا یکی از محورهای سیاست خارجی دولت پرزیدنت بایدن است که تاکنون از سوی او و همکارانش بارها مورد تاکید قرار گرفته است.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده فروردین ماه امسال و در جریان نخستین سفر خارجی خود در مقر سازمان آتلانتیک شمالی در بروکسل حاضر شد و گفت: «من به بروکسل آمده‌ام؛ چرا که ایالات متحده خواهان بازسازی شراکت‌های خود، و در صدر آن با متحدان ناتو، است.»

همچنین اولین تماس تلفنی لوید آستین، پس از رسیدن به مقام وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا با ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو بود. آقای آستین بهمن ماه سال گذشته در یادداشتی در روزنامه واشنگتن پست نوشت که پیام او برای وزرای دفاع ناتو این است: «ما باید با همدیگر مشورت کنیم، با هم تصمیم بگیریم، و با هم دست به اقدام بزنیم.»

XS
SM
MD
LG