لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۴

حمایت دو سناتور آمریکا از اقدام پرزیدنت ترامپ برای درخواست بازگشت فوری تحریم‌ها علیه ایران


سناتور تد کروز و سناتور جیم ریچ
سناتور تد کروز و سناتور جیم ریچ

سناتور جمهوریخواه جیم ریچ، رئیس كمیته روابط خارجی سنا، روز پنجشنبه ۳۰ مرداد در بیانیه ای حمایت خود را از دستوری که پرزیدنت ترامپ به مایک پمپئو برای آغاز روند از سرگیری تحریم های تعلیق شده علیه جمهوری اسلامی ایران داد، اعلام کرد.

این سناتور ارشد در کنگره آمریکا در این بیانیه تاکید کرد که کاملا با تصمیم پرزیدنت ترامپ در فعال کردن مکانیسم ماشه برای اعمال تحریمها علیه رژیم ایران هم رای و موافق است.
سناتور ریچ یادآوری کرده است پس از آنکه شورای امنیت سازمان ملل متحد در اقدام برای تمدید تحریم سیزده ساله خود ساله علیه رژیم ایران کوتاهی کرد که راه را برای رژیم حائز رتبه نخست در حمایت از تروریسم در جهان و تجارت تسلیحات هموار می کند از دولت پرزیدنت ترامپ مصرانه در خواست واکنش فوری کرده بود.

همچنین، سناتور تد کروز عضو کمیته روابط خارجی سنای آمریکا با صدور بیانیه‌ای از اقدام پرزیدنت ترامپ برای درخواست بازگشت تحریم‌های بین‌المللی علیه جمهوری اسلامی ایران تقدیر کرد.

سناتور کروز روز پنجشنبه ۳۰ مرداد و با صدور بیانیه‌ای گفت: من از اقدام دولت ترامپ برای برداشتن آخرین گام برای از بین بردن توافق فاجعه‌بار هسته‌ای اوباما و بایدن با ایران، قدردانی می‌کنم. رژیم مستبد و شیطانی ایران به تامین مالی و گسترش ترور، به خطر انداختن جان آمریکایی‌ها، امنیت ملی ما و متحدان‌مان، ادامه می‌دهد.

تحریم تسلیحاتی ایران در ماه اکتبر منقضی می‌شود و ایالات متحده آمریکا خواهان تمدید این تحریم تسلیحاتی است. تلاش آمریکا برای تمدید در شورای امنیت ناکام ماند و پرزیدنت ترامپ اعلام کرد مکانیسم بازگشت تحریم‌های بین‌المللی را فعال می‌کند.

پیشتر اعلام شد که مایک پمپئو تصمیم دارد روز پنجشنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل شرکت کند و رسما خواستار اعمال «مکانیسم ماشه» شود. براساس بندی از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵، اگر کشوری شاهد نقض تعهدات این توافق باشد، می‌تواند تقاضای بازگرداندن تحریم‌های بین‌المللی را ارایه دهد.

XS
SM
MD
LG