لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۷

برایان هوک: ایران با رد مذاکره مستقیم با آمریکا «فرصت‌های خوبی» را از دست می‌دهد


برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران
برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران می‌گوید که حکومت جمهوری اسلامی با رد مذاکرات مستقیم با ایالات متحده «فرصت‌های خوبی را از دست می‌دهد.»

برایان هوک در مصاحبه‌ای اختصاصی با پادکست «درباره خاورمیانه» وبسایت خبری المانیتور، گفت که امیدوار است چشم‌انداز خوبی برای تبادل زندانی بیشتر و شاید مسائل دیگر با ایران به وجود آید.

وی افزود، با این حال به رغم پیشنهادهای مکرر ایالات متحده برای مذاکرات مستقیم، ایران به پای میز مذاکره نمی‌آید.

آقای هوک با بیان این که «من درخواست گفت‌وگوی کنسولی حضوری با رژیم داده‌ام،» گفت: که او اعتقاد ندارد که رهبر جمهوری اسلامی اجازه مذاکره مستقیم را به دیپلمات‌هایش داده باشد.

مشاور ارشد مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، خاطرنشان کرد که اگر مذاکرات مستقیم دوجانبه در کار بود، ایران می‌توانست پیشنهاد «توافق بزرگتر» پرزیدنت ترامپ را واکاوی کند.

برایان هوک گفت، پرزیدنت ترامپ «چند سال در را برای دیپلملاسی کاملا باز گذاشته بود ... این نمونه دیگری است که رژیم فرصت‌های خوب را برای پیشرفت از دست می‌دهد.» وی در عین حال تاکید کرد که آمریکا عجله‌ای برای گفت‌و‌گو با ایران ندارد و «راهبرد ما در برابر ایران موثر بوده است.

وی خاطرنشان کرد، تا زمانی که چنان گفت‌وگوهایی صورت نگیرد، ایالات متحده بر وساطت دولت سوئیس به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران تکیه خواهد کرد.

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران همچنین در بخش دیگری از این گفت‌و‌گو با اشاره با ضرورت تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران گفت: «از منظر امنیت ملی، هیچ توجیهی برای برداشتن تحریم‌ تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران وجود ندارد.»

XS
SM
MD
LG