لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۰

برایان هوک: کاهش وجوه ارسالی توسط رژیم ایران برای نیروهای نیابتی‌اش «گواهی دیگر بر موفقیت کارزار فشار حداکثری است»


برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران
برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران

برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، گزارش‌های منتشره مبنی بر کاهش پول ارسالی توسط رژیم ایران برای نیروهای نیابتیش را گواهی دیگر بر موفقیت کارزار فشار حداکثری دانست.

خبرگزاری رویترز در گزارشی که روز پنجشنبه ۲ ژوئیه منتشر شد، به نقل از آقای هوک نوشته است که ناتوانی ایران در تامین گروه‌های نیابتی آن در عراق «شاهد دیگری است که نشان می‌دهد کارزار فشار حداکثری ما با موفقیت رژیم [ایران] را از کسب درآمد برای تامین مالی نیروهای نیابتی تروریست خود و دیگر اقدامات بی‌ثبات‌کننده در سراسر منطقه باز داشته است.»

خبرگزاری رویترز در این گزارش همچنین نوشته است که به دلیل تحریم‌های آمریکا و گسترش ویروس کرونا، منابع مالی ایران محدود شده و آن رژیم دیگر نمی‌تواند گروه‌های نیابتی خود در عراق را به لحاظ مالی تامین کند.

در این گزارش آمده است که اختلالات ناشی از شیوع ویروس کرونا، از جمله بستن مرز، نیز مزید بر علت شده و موجب شده است که کمک‌های رژیم ایران به ستیزه‌جویان نیابتی‌اش طی چند ماه گذشته متوقف شود.

منابع آگاه به رویترز گفته‌اند که ایران پیش از این ماهانه بین ۴.۵ تا پنج میلیون دلار به این گروه‌ها کمک مالی می‌فرستاد؛ ولی به تدریج آن را به سه و بعد به دو میلیون دلار در ماه کاهش داده است.

نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران پیشتر نیز با اشاره با تلاش‌های ایران برای حمله به کشورهای منطقه با استفاده از نیروهای نیابتی‌اش، ضمن تاکید بر ادامه کارزار فشار حداکثری و خشکاندن منابع مالی رژیم، بر لزوم تمدید تحریم تسلیحاتی ایران تاکید کرده و گفته بود که این موجب می‌شود رژیم ایران حملات خود به همسایگانش از طریق نیروهای نیابتی را متوقف کند.

XS
SM
MD
LG