لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۳

توافق بعدی آمریکا و ایران برای آزادی زندانیان، بسته به عوامل دخیل در آن، می‌تواند پیچیده‌تر باشد


برایان هوک و مایکل وایت در زوریخ
برایان هوک و مایکل وایت در زوریخ

بخش انگلیسی صدای آمریکا – همان طور که ایالات متحده و ایران از جدیدترین مورد آزادی زندانیان هر طرف استقبال می‌کنند و خواهان آزادی دیگر شهروندان زندانی خود در کشور مقابل هستند، توافق احتمالی بعدی بین این دو دشمن دیرینه، به واسطه این که چه کسی در آن دخیل باشد و چه کسی نباشد، می‌تواند پیچیده‌تر شود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، و محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، توافق اخیر که با وساطت سفارت سوئیس انجام شد را در توئیتر تایید کردند. ایران مایکل وایت، نظامی پیشین آمریکایی، را پس از حدود دو سال آزاد کرد و آمریکا دستور آزادی زودهنگام مجید طاهری را، که به جرم نقض تحریم‌ها شانزده ماه در حبس بود، صادر کرد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، روز پنجشنبه در بیانیه‌ای گفت: «کارهای بیشتری برای انجام دادن هست» و واشنگتن تا زمانی که همه شهروندان آمریکایی را که به ناحق در ایران بازداشت شده‌اند به خانه باز نگرداند، از پا نخواهد نشست. وی به طور مشخص از باقر و سیامک نمازی و همچنین مراد طاهباز نام برد.

اما روز جمعه، برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، که یک روز قبل مایکل وایت را از زوریخ تا ایالات متحده و در دومین بخش از سفر طولانی او از ایران به خانه همراهی کرده بود، در یک کنفرانس خبری ویدئویی اذعان کرد که آزاد کردن سه آمریکایی دیگر از زندان ایران می توانید چالش‌برانگیزتر باشد. وی گفت که یکی از دلایل این امر آن است که ایران ممکن است تابعیت آمریکایی افراد دوتابعیتی را نپذیرد و با آنها به عنوان شهروندان ایران برخورد کند.

XS
SM
MD
LG