لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۶

طرح استیضاح دونالد ترامپ ارائه شد؛ سنا دو هفته دیگر رئیس جمهوری پیشین را استیضاح می‌کند 


هیاتی ۹ نفره از مجلس نمایندگان، طرح استیضاح دونالد ترامپ را به سنا تحویل داد
هیاتی ۹ نفره از مجلس نمایندگان، طرح استیضاح دونالد ترامپ را به سنا تحویل داد

مجلس نمایندگان ایالات متحده طرح استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین آمریکا را به سنا ارائه کرد. با توافق انجام شده در سنا، مراحل استیضاح از نهم فوریه، ۲۱ بهمن شروع می‌شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، عصر دوشنبه ششم بهمن، ۹ عضو مجلس نمایندگان طرح استیضاح را به سنا تحویل دادند. براساس قوانین ایالات متحده، ۱۰۰ عضو سنای آمریکا داوری استیضاح را برعهده خواهند داشت.

در صورتی که دونالد ترامپ محکوم شود، امکان دارد که دیگر اجازه حضور در انتخابات ریاست جمهوری را نداشته باشد.

رای به استیضاح با موافقت دست‌کم دو سوم اعضای سنا (۶۷ سناتور) امکان پذیر است. در حال حاضر هرچند سنا در اختیار دموکرات‌ها است، اما باید ۱۷ سناتور جمهوریخواه از استیضاح حمایت کنند. در جریان رای گیری برای طرح استیضاح در مجلس نمایندگان، ۱۰ نماینده جمهوری‌خواه به استیضاح دونالد ترامپ رای مثبت داده بودند.

با این حال، جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده به سی ان ان گفته است که او بعید می‌داند ۱۷ جمهوریخواه علیه ترامپ رای بدهند.

استیضاح پرزیدنت ترامپ به اتهام «تحریک به شورش» پس از حمله گروهی از هواداران او به جلسه کنگره برای تایید نتیجه انتخابات ریاست جمهوری، در دستور کار قرار گرفت. حمله روز ۱۷ دی به کنگره آمریکا باعث شد یک مأمور پلیس و چهار نفر دیگر کشته شوند. این حمله مورد تقبیح و اعتراض مقامات ارشد ایالات متحده قرار گرفت.

روز ۲۵ دیماه، مجلس نمایندگان با ۲۳۲ رای موافق در مقابل ۱۹۷ رای مخالف، طرح استیضاح دونالد ترامپ را امضا کرد. این نخستین بار است که یک رئیس جمهور، دوبار با استیضاح روبرو شده است.

دونالد ترامپ یک بار پیشتر در جریان حضورش در مقام ریاست جمهوری استیضاح شد اما از اتهامات وارده‌ تبرئه شد.

XS
SM
MD
LG