لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۲

دیدار وزیر خارجه آمریکا با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در لندن؛ آخرین وضعیت مذاکرات برجام بررسی شد


وزیر خارجه آمریکا در جریان مذاکرات وزیران خارجه جی‌هفت در لندن
وزیر خارجه آمریکا در جریان مذاکرات وزیران خارجه جی‌هفت در لندن

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، روز سه‌شنبه ۱۴ اردیبهشت در لندن با جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، دیدار کرد. بررسی آخرین وضعیت مذاکرات مربوط به توافق هسته‌ای ایران موسوم به برجام، از محورهای این دیدار بود.

طبق بیانیه منتشر شده از سوی شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا، بازگشت احتمالی آمریکا به توافق هسته‌‌ای برجام و اطمینان از اجرای کامل این توافق، میان دو طرف مطرح شد.

این بیانیه می‌گوید، در این دیدار موارد دیگری از جمله وضعیت آلکسی ناوالنی در روسیه، امنیت افغانستان در سایه خروج نیروها، و همچنین روابط با چین مطرح شد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، که برای شرکت در نشست وزیران خارجه هفت کشور صنعتی موسوم به «گروه هفت» به لندن رفته است، روز سه شنبه ۱۴ اردیبهشت در توییتی نوشت که با جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، دیدار و درباره چین، ایران، روسیه، و اهمیت همکاری آمریکا و اتحادیه اروپا در خصوص طیف مهمی از مسائل، گفتگو کرده است. او گفت که چشم انتظار نشست آمریکا و اتحادیه اروپا در ماه ژوئن است.

برای نخستین بار از زمان همه‌گیری کرونا، وزیران خارجه هفت کشور صنعتی جهان در لندن گردهم آمده‌اند و جوزپ بورل می‌گوید موضوع توافق‌ هسته‌ای ایران و همچنین کره شمالی در دستور کار این نشست قرار داشته است.

XS
SM
MD
LG