لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۵

نشست وزرای خارجه گروه هفت در لندن: موضوع ایران و کره شمالی در دستور کار


آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا (پایین، راست) در کنار همتایان خود از کشورهای بریتانیا، آلمان، ژاپن، کانادا، ایتالیا، فرانسه و همچنین جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا
آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا (پایین، راست) در کنار همتایان خود از کشورهای بریتانیا، آلمان، ژاپن، کانادا، ایتالیا، فرانسه و همچنین جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا

برای نخستین بار از زمان همه‌گیری کرونا، وزرای خارجه هفت کشور صنعتی جهان در لندن گردهم آمده‌اند و جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید موضوع توافق‌ هسته‌ای ایران و همچنین کره شمالی در دستور کار این نشست قرار داشته است.

آقای بورل در توئیتر خود نوشت که در این نشست درباره ایران و کره شمالی بحث‌های مهمی شد. وی افزود: به‌عنوان هماهنگ‌کننده توافق برجام، من بر لزوم استفاده از فرصت فعلی برای حرکت در جهت بازگشت آمریکا به توافق و اجرای کامل این توافق (از سوی ایران) تأکید کردم.

موضوعاتی چون تهدیدات روسیه، بحران لیبی و وضعیت در میانمار (برمه) بعد از کودتای نظامیان نیز در این نشست مورد بحث قرار خواهد گرفت.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده به همراه همتایان خود در نشست لندن حضور دارد. این گفتگوهای سه روزه قرار است زمینه ساز جلسه ماه آینده در انگلیس باشد که در آن جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا به همراه سایر رهبران گروه هفت حضور خواهند یافت. این نخستین سفر خارجی آقای بایدن در مقام رئیس جمهوری آمریکا خواهد بود.

دولت پرزیدنت بایدن از زمان شروع کار خود گفته است اگر ایران به اجرای تعهدات خود در قالب توافق هسته‌ای موسوم به برجام بازگردد، آمریکا هم به این توافق بازخواهد گشت. در این راستا و در هفته‌های گذشته در وین، مذاکراتی میان اعضای برجام و بدون مذاکره مسقتیم ایران و آمریکا، برای بازگشت ایالات متحده به برجام انجام شده است.

ایران خواستار برداشتن همه تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی است اما آمریکا می‌گوید چنین چیزی امکان پذیر نیست.

در یک ماه گذشته، هیات‌های ایران و آمریکا مذاکرات غیر مستقیمی برای بازگشت ایران به تعهدات ذیل برجام و همچنین بازگشت ایالات متحده به این توافق هسته‌ای داشتند. این مذاکرات همچنان ادامه دارد و رابرت مالی سرپرستی هیات آمریکا برای مذاکره غیرمستقیم با ایران را بر عهده دارد.

XS
SM
MD
LG