لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۷

سفیر فعلی آمریکا در اسرائیل نسبت به احیای توافق هسته‌ای با ایران ابراز نگرانی کرد


دیوید فریدمن، سفیر ایالات متحده در اسرائیل
دیوید فریدمن، سفیر ایالات متحده در اسرائیل

دیوید فریدمن، سفیر ایالات متحده در اسرائیل، با اشاره به اقدامات مخرب رژیم ایران در منطقه، نسبت به احتمال هرگونه تلاش برای احیای برجام ابراز نگرانی کرد.

آقای فریدمن در این گفت‌و‌گو که روز دوشنبه ۲۹ دی منتشر شد، به روزنامه جروزالم پست گفت: «اذهان منطقی در سال ۲۰۱۵ می‌توانستند مخالفت کنند. ممکن بود کسی با تکیه کردن بر اصل فرصت دادن به‌رغم شک و تردید، فکر کند که توافق ایران ایده خوبی بود. پیش‌فرض این بود که ایران خودش اعتدال به خرج می‌دهد. ... حالا می‌دانیم که این کار را نکردند.»

وی که ماموریتش به عنوان سفیر آمریکا در اسرائیل روز چهارشنبه و با پایان کار دولت کنونی ایالات متحده به اتمام می‌رسد، افزود: «من امیدوارم هر انسان منطقی بداند که ما دیگر نمی‌توانیم به برجام بازگردیم.»

دیوید فریدمن افزود: «آن‌ها [جمهوری اسلامی] یمن را از بین بردند، در عراق به آمریکا حمله کردند، از سوریه به اسرائیل حمله کردند، و از حزب‌الله - که بزرگترین خطر برای اسرايیل در هر مرزی است - حمایت مالی کردند.»

وی تاکید کرد: «با گذشت پنج سال، ما می‌دانیم که آن‌ها تقلب کردند. ما می‌دانیم که وقتی آنها گفتند هیچ‌وقت برای جاه‌طلبی هسته‌ای خود زیرساخت نظامی نداشتند، دروغ می‌گفتند.»

سفیر آمریکا در سازمان ملل همچنین ابراز امیدواری کرد دولت بعدی ایالات متحده از دستاوردهای توافق‌های ابراهیم استفاده کند و آن را گسترش دهد. طبق این توافق‌ها روابط اسرائیل با امارات متحده عربی و بحرین عادی شد و پس از آن سودان و مراکش هم به آن پیوستند.

دولت پرزیدنت ترامپ در سال ۲۰۱۸ از توافق هسته‌ای ایران خارج شد و کارزار فشار حداکثری علیه جمهوری اسلامی را فعال کرد.

جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده، می‌گوید اگر ایران به اجرای دقیق توافق هسته‌ای بازگردد، آمریکا نیز به عنوان نقطه‌‌ای برای شروع مذاکرات بعدی، برای محدود کردن فعالیت‌های هسته‌ای ایران، به آن ملحق می‌شود.

XS
SM
MD
LG