لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۲

پرزیدنت ترامپ: نیروهای آمریکا در افغانستان «تا کریسمس به خانه» برمی‌گردند


US President Donald Trump signs an executive order
US President Donald Trump signs an executive order

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ پرزیدنت دونالد ترامپ می‌گوید که می‌خواهد تمام نیروهای ایالات متحده در افغانستان را پیش از پایان سال میلادی جاری به کشور برگرداند. این ضرب الاجل به مراتب سریع‌تر از تاریخی است که دولت پرزیدنت ترامپ پیشتر تعیین کرده بود.

رئیس جمهوری آمریکا چهارشنبه شب در یک توییتی نوشت: «شمار اندک مردان و زنان شجاع باقیمانده‌مان در افغانستان تا کریسمس به خانه بازمی‌گردند.»

جنگ افغانستان، که طولانی‌ترین جنگ تاریخ ایالات متحده به شمار می‌رود، در سال ۲۰۰۱ آغاز شد. در آن زمان نیروهای آمریکا در واکنش به حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر به شهرهای نیویورک و واشنگتن، به افغانستان - کشوری که در آن زمان مقر اصلی شبکه تروریستی القاعده بود – حمله کرد.

این حمله به سقوط حکومت طالبان انجامید. طالبان گروهی تندرو بود که در آن زمان به شبکه تروریستی القاعده و رهبر آن، اسامه بن لادن، طراح حملات تروریستی یازدهم سپتامبر، پناه داده بودند. طالبان پس از سرنگونی حکومت‌شان، درگیر شورشی بی وقفه و خونین علیه دولت غیرنظامی مورد حمایت آمریکا در افغانستان بوده‌اند.

ایالات متحده و طالبان در ماه فوریه به توافقی رسیدند که طی آن در ازای تضمین طالبان به عدم اجازه به گروه های تروریستی برای استفاده از خاک آن کشور جهت انجام حملات بین المللی، آمریکا تمام نیروهایش را تا نیمه سال ۲۰۲۱ از افغانستان خارج می‌کند.

طالبان همچنین همچنین در مذاکرات موسوم به «بین ‌الافغانی» شرکت دارند تا به این ترتیب بر سر یک آتش بس دائم و تقسیم قدرت در افغانستان پس از جنگ به توافق برسد.

رابرت اوبرایان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، ساعاتی پیش از توییت رئیس جمهوری آمریکا گفته بود که ایالات متحده قصد دارد سطح نیروهایش در افغانستان را تا اوایل سال ۲۰۲۱ از ۵ هزار نفر به ۲۵۰۰ نفر کاهش دهد.

XS
SM
MD
LG