لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۳۱

مایک پمپئو: صلح «دشوار» در افغانستان به کاهش هزینه‌های جنگی آمریکا کمک می‌کند


مردی با پرچم افغانستان در دست در روز استقلال آن کشور در کابل. آرشیو، ۱۹ اوت ۲۰۱۹
مردی با پرچم افغانستان در دست در روز استقلال آن کشور در کابل. آرشیو، ۱۹ اوت ۲۰۱۹

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، می گوید مذاکرات صلح جاری بر سر آینده افغانستان روندی «دشوار» خواهد بود، اما به کاهش هزینه جنگ و خطر آن برای آمریکا کمک خواهد کرد.

آقای پمپئو روز سه شنبه در حالی در واشنگتن این نکات را عنوان کرد که طالبان و نمایندگان دولت افغانستان برای چهارمین روز به ملاقات های خود، در دوحه بر سر نهایی کردن دستور کار یک مذاکرات صلح پر محتوا، در راستای پایان دادن به دهه ها مناقشه در افغانستان ادامه دادند.

مذاکرات بین افغان‌ها با میانجیگری ایالات متحده از روز شنبه در پایتخت قطر آغاز شد و طی آن قرار است دو طرف بر سر یک آتش‌بس دائم و یک توافق تقسیم قدرت برای اداره افغانستان پس از خروج همه نیروهای ایالات متحده و نیروهای متحد در آوریل ۲۰۲۱ به اتفاق نظر برسند.

وزیر خارجه آمریکا در یک جلسه مجازی به میزبانی «شورای آتلانتیک» در واشنگتن گفت: «ما در حال ارائه مجموعه‌ای از نتایج هستیم که موجب کاهش هزینه‌های جانی برای مردان و زنان ارتش آمریکا، کاهش هزینه های مادی برای مالیات دهندگان آمریکایی، و کاهش خطری که متوجه ایالات متحده است، خواهد شد.»

مایک پمپئو تاکید کرد: «افغان ها برای نخستین بار طی ۲۰ سال در کنار هم نشستند تا نشان دهند یک افغانستان در صلح و آشتی چگونه خواهد بود. ما دچار توهم نیستیم که [ندانیم] با چه کسانی در مذاکره هستیم، طرفین مذاکرات چه کسانی هستند، و این روند چه قدر دشوار خواهد بود.»

دیپلمات ارشد آمریکا افزود اکنون کمتر از ۲۰۰ ستیزه جوی القاعده در افغانستان زندانی هستند.

بر مبنای توافق تاریخی که ماه فوریه بین ایالات متحده و طالبان در دوحه انجام گرفته بود، گروه طالبان تعهد کرد به تروریست‌های القاعده اجازه توطئه برای انجام حملات بین المللی را ندهد و با رقبای افغان خود مذاکرات رو در روی صلح را به منظور پایان دادن به جنگ آغاز کند.

XS
SM
MD
LG