لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۹

وزارت خزانه‌داری آمریکا کاشی‌های قمی مسجد ویرجینیا را «رفع توقیف» می‌کند


ابوالفضل ناهیدیان، امام مسجد ماناساس، در ایالت ویرجینیا
ابوالفضل ناهیدیان، امام مسجد ماناساس، در ایالت ویرجینیا

یک نهاد غیردولتی مسلمانان در آمریکا اعلام کرد وزارت خزانه‌داری ایالات متحده اجازه ترخیص یک محموله کاشی مذهبی را که از قم برای مسجدی در ویرجینا ارسال شده بود، صادر خواهد کرد. گمرک فرودگاه دالس در ایالت ویرجینیا این محموله را در ارتباط با تحریم‌های وضع شده علیه جمهوری اسلامی توقیف کرده بود.

«شورای روابط آمریکایی-اسلامی» روز دوشنبه ۱۶ اوت با انتشار یک اطلاعیه مطبوعاتی، نامه‌ وزارت خزانه‌داری خطاب به وکلای مسجد شهر ماناساس ایالت ویرجینیا را منتشر کرد.

ادوارد احمد میچل، قائم مقام ملی این شورا، در این اطلاعیه مطبوعاتی با استقبال از این تصمیم، آن را «تایید مجدد احترام ملت ما برای آزادی‌ و تنوع مذهبی» خوانده و گفته است: «آمریکاییان با هر پیشینه مذهبی باید بتوانند به نمادهای دین خود، فارغ از مبدا آن نمادها، دسترسی داشته باشند.»

آسوشیتدپرس روز چهارشنبه ۲۷ مرداد (۱۸ اوت) گزارش داد که این محموله ۳۴۰ کیلویی کاشی مزین به آیات قرآن، هدیه‌ای از یک مسجد در شهر قم بوده است. به گفته ابوالفضل ناهیدیان، پیش‌نماز مسجد ماناساس، این کاشی‌ها تیر ماه (ژوئن) گذشته برای نصب در یک مسجد جدید واقع در فاصله چند کیلومتری این مسجد ارسال شده بود، و هر چند او پولی برای این کاشی‌ها نپرداخته بود، اداره گمرک فرودگاه دالس با استناد به تحریم‌های ایران، مانع از ترخیص آنها شد. این در حالی است که ناهیدیان سال‌ها - از جمله همین هشت ماه پیش - محموله‌های مشابه بسیاری را بدون هیچ مشکلی از گمرک ترخیص کرده بود.

آسوشیتدپرس می‌افزاید منتقدان در برخی موارد ناهیدیان را، که نزدیک به سی سال است مسجد ماناساس را اداره می‌کند، به ضداسرائیل بودن و هواداری از آیت‌الله‌ها در انقلاب ایران متهم کرده‌اند. به نوشته این خبرگزاری، ناهیدیان اسرائیل را در رابطه با حمله ۱۱ سپتامبر مقصر خوانده بود و در سال ۱۹۷۹ همراه با جمعی دیگر، بعد از آویختن پارچه‌نویسی‌هایی در انتقاد از شاه ایران، از مجسمه آزادی در نیویورک، خود را به همراه دیگران به پایه‌های آن مجسمه زنجیر کرده بود.

XS
SM
MD
LG