لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۲

یک محموله کاشی‌ ارسالی از قم برای مسجدی در ایالت ویرجینیا توسط گمرک فرودگاه توقیف شد؛ استناد به تحریم‌های ایران


ابوالفضل ناهیدیان، امام مسجد ماناساس، در ایالت ویرجینیا
ابوالفضل ناهیدیان، امام مسجد ماناساس، در ایالت ویرجینیا

یک مسجد در شمال ایالت ویرجینا از دولت ایالات متحده درخواست کرده است کاشی‌های مذهبی را که به استناد تحریم‌های وضع شده علیه ایران در گمرک فرودگاه دالس ویرجینا توقیف شده است، آزاد کند.

به گزارش آسوشیتدپرس، ابوالفضل ناهیدیان، امام مسجد شهر ماناسس در ویرجینا، روز سه‌شنبه ۱۹ مردادماه (۱۰ اوت) در یک مصاحبه مطبوعاتی در محل این مسجد گفت، این محموله کاشی‌‌ تیرماه گذشته از شهر قم به آمریکا فرستاده شده بود که در ساختمان یک مسجد جدید چند کیلومتر آنطرف تر، از آنها استفاده شود.

وی افزود، این محموله کاشی قمی هدیه است و برای آن پولی پرداخته نشده است. ولی یک مامور اداره گمرگ و مرزبانی آمریکا در فرودگاه، با استناد به تحریم‌ها جلوی ترخیص آنها را گرفته است. به گفته آقای ناهیدیان، گمرک در نامه‌ای به مسجد اطلاع داده که اگر کاشی‌ها را به ایران بازنگرداند، محموله منهدم خواهد شد.

ناهیدیان گفت در طول سال‌ها بدون حادثه و مشکل، از قم کاشی دریافت می‌کرده، و آخرین محموله هشت ماه پیش رسیده است. وی افزود چون کاشی‌‌ها با آیه‌های قرآن تزئین شده‌اند، نابودی آنها برایش ناراحت کننده است.

اداره گمرک و مرزبانی آمریکا اعلام کرد که وزارت خزانه‌داری، محموله کاشی‌ها را مشمول تحریم‌های ایران، و غیرقابل ورود به آمریکا تشخیص داد.

XS
SM
MD
LG