لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۹

دیپلمات ارشد آمریکا با هدف مواجهه با نفوذ روسیه و چین راهی اروپای مرکزی شد


مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، به همراه همسرش سوزان پمپئو وارد فرودگاه پراگ در جمهوری چک می شوند. ۱۱ اوت ۲۰۲۰
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، به همراه همسرش سوزان پمپئو وارد فرودگاه پراگ در جمهوری چک می شوند. ۱۱ اوت ۲۰۲۰

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز سه‌شنبه سفر یک هفته‌ای خود به اروپای مرکزی را با توقف در جمهوری چک آغاز کرد. او در آن جا، ضمن ایراد یک سخنرانی، با توماس پتریچک، وزیر خارجه جمهوری چک، طی صرف شام ملاقات می‌کند.

مایک پمپئو همچنین از موزه یادبود نقش ایالات متحده در آزاد کردن منطقه طی جنگ جهانی دوم دیدن خواهد کرد.

سفر دیپلمات ارشد آمریکا در شرایطی رخ می دهد که دولت پرزیدنت ترامپ در پی مواجهه با رقابت های اقتصادی و ژئوپولتیک روسیه و چین در اروپا است.

آقای پمپئو از ۱۱ تا ۱۵ اوت در شهرهای پراگ و پیلسن در جمهوری چک، لیوبلیانا در اسلوونی، وین در اتریش، و ورشو در لهستان توقف خواهد کرد.

او نخستین وزیر خارجه ایالات متحده است که از سال ۲۰۱۱ تا کنون از اسلوونی دیدن می کند.

این سفرها در شرایطی انجام می گیرد که پنتاگون برای اجرای طرح خروج حدود ۱۲ هزار نیروی آمریکایی از آلمان و استقرار بخشی از آنها در لهستان و دیگر کشورهای عضو ناتو آماده می‌شود. مقام‌های ارشد دولت آمریکا از این طرح به عنوان یک ضرورت راهبردی یاد می‌کنند.

بر مبنای توافق دفاعی تکمیل شده میان ایالات متحده و لهستان یک هزار نیروی آمریکایی مضاعف به منظور «بهبود بازدارندگی علیه روسیه و تقویت ناتو» و اطمینان بخشی به متحدان «حضوری چرخشی» در لهستان خواهند داشت. حدود ۴۵۰۰ نیروی آمریکایی از پیش در لهستان مستقر هستند.

امنیت انرژی

امنیت انرژی در راس مباحثات آقای پمپئو با رهبران در اروپای مرکزی خواهد بود. خط لوله گاز بحث انگیز «نورد استریم ۲» که روسیه را به آلمان متصل می کند نزدیک به تکمیل است.

مقام های آمریکا هشدار داده اند که این پروژه امنیت اروپا را تضعیف می‌کند و توان روسیه را در استفاده از منابع انرژی برای زیر فشار گذاشتن متحدان اروپایی آمریکا قوت می‌بخشد.

جمهوری چک

وزیر خارجه آمریکا در پراگ با آندری بابیش، نخست وزیر جمهوری چک، همکاری در حوزه انرژی هسته‌ای و طرح ابتکاری «سه دریا»، که بستری سیاسی برای ترویج ارتباطات میان کشورهای مرکز و شرق اروپا از طریق پروژه‌های درون منطقه ای در حوزه زیرساخت، انرژی، و دیجیتال است، را به گفتگو خواهد گذاشت.

نام این طرح ابتکاری برگرفته از سه دریای منطقه، دریای بالتیک، دریای سیاه، و دریای آدریاتیک، است.

وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه در سنای پارلمان جمهوری چک درباره روابط دو جانبه دو کشور و سیاست خارجی سخنرانی می‌کند.

اسلوونی

مایک پمپئو در اسلوونی اعلامیه مشترکی را درباره فن‌آوری اینترنتی «نسل پنجم» امضاء خواهد کرد. واشنگتن با خطرات ناشی از نفوذ چین کمونیست در شبکه‌های فوق پیشرفته فن آوری در منطقه مقابله می کند.

اسلوونی از این طریق به کشورهای موسوم به «شبکه های پاک نسل پنجم» می پیوندد که فقط از شرکت های مطمئن برای زیرساخت های مخابراتی حیاتی، ابری (کلاود)، تحلیل داده‌ها و اپلیکیشن‌های تلفن‌های همراه استفاده خواهند کرد.

اتریش

در وین، مشارکت راهبردی آمریکا و اتریش و تجارت رو به رشد دو کشور در صدر مذاکرات وزیر خارجه آمریکا با صدراعظم و وزیر خارجه اتریش قرار خواهد داشت.

آقای پمپئو همچنین دیداری با رافائل ماریانو گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، خواهد داشت. واشنگتن از اعضای شورای امنیت خواسته است تحریم تسلیحاتی ایران را که ۱۸ اکتبر منقضی می‌شود، تمدید کنند.

لهستان

مایک پمپئو در دیدار با رئیس جمهوری، نخست وزیر، و وزیر خارجه لهستان درباره روابط عمیق دفاعی، مقابله با همه گیری کووید-۱۹، شبکه های امن اینترنتی «نسل پنجم» و بهبود انرژی و زیرساخت ها گفتگو خواهد کرد.

ورشو خط لوله «نورد استریم ۲» را، که ظرفیت صادرات گاز روسیه را دو برابر می کند، یک تهدید برای امنیت انرژی اروپا می‌داند.

آقای پمپئو نیز در تاریخ ۱۵ ژوئیه و در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی گفته بود: «این هشداری شفاف به شرکت‌ها است: کمک کردن و قدرت بخشیدن به نفوذ شریرانه روسیه تحمل نخواهد شد.» وی افزود: «بگذارید این را روشن کنم. این‌ها پروژه‌های بازرگانی نیستند. این‌ها ابزارهای اصلی کرملین برای سوءاستفاده و افزایش وابستگی اروپا به عرضه انرژی توسط روسیه است.»

XS
SM
MD
LG