لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۵۷

پنج قاضی زن در صدر فهرست پرزیدنت ترامپ برای دیوان عالی آمریکا قرار دارند


ساختمان دیوان عالی ایالات متحده شب هنگام در شهر واشنگتن.
ساختمان دیوان عالی ایالات متحده شب هنگام در شهر واشنگتن.

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ منابع آگاه می گویند پرزیدنت دونالد ترامپ روز دوشنبه در کاخ سفید با یکی از پنج زن در فهرست خود برای جانشینی قاضی دیوان عالی روت بیدر گینزبرگ ملاقات کرده است.

قاضی گینزبرگ که چهره شاخصی لیبرال بود پس از ۲۷ سال خدمت در دیوان عالی ایالات متحده روز جمعه در ۸۷سالگی پس از یک مبارزه طولانی با سرطان درگذشت. این امر یک و ماه نیم پیش از انتخابات ۳ نوامبر ریاست جمهوری میان دونالد ترامپ و جو بایدن رخ داد.

ترامپ پیش از این که سوار هلی کوپتر ویژه ریاست جمهوری شود خطاب به خبرنگاران از قاضی اِیمی کُنی بَرِت و قاضی باربارا لاگوآ به اسم نام برد، اما ملاقات با برت را تائید نکرد.

پرزیدنت ترامپ گفت نامزد مورد نظرش برای این کرسی خالی را پس از مراسم خاکسپاری گینزبرگ، احتمالا جمعه یا شنبه، معرفی خواهد کرد. او گفت: «شخصی درخشان خواهد بود. یک زن خواهد بود.»

رئیس جمهوری آمریکا به خبرنگاران گفت ممکن است این هفته در سفر به شهر میامی با لاگوآ ملاقات کند. وی گفت: «او را نمی شناسم، اما شنیده ام عالی است.»

پرزیدنت دونالد ترامپ در سال های اخیر اِیمی کُنی بَرِت، باربارا لاگوآ، و الیسون جونز راشینگ را به مقام قضاوت در دادگاه‌های استیناف فدرال منصوب کرد و حالا ممکن است یکی از آنها را برای کرسی مادام العمر قضاوت در دیوان عالی ایالات متحده معرفی کند.

ایمی کُنی بَرِت، پانزده سال پیش از این که پرزیدنت ترامپ او را در سال ۲۰۱۷ برای کرسی دادگاه استیناف معرفی کند، در دانشگاه نوتردام، یکی از برجسته‌ترین دانشگاه های کاتولیک در ایالات متحده، حقوق درس می داد.

قاضی ایمی کنی برت، از دادگاه استیناف منطقه هفتم ایالات متحده، استاد حقوق دانشگاه نوتردام. ۱۹ سپتامبر ۲۰۲۰
قاضی ایمی کنی برت، از دادگاه استیناف منطقه هفتم ایالات متحده، استاد حقوق دانشگاه نوتردام. ۱۹ سپتامبر ۲۰۲۰

دموکرات‌‌ها آن زمان در مخالفت با انتصاب او از نقش احتمالی مذهب در زندگی‌اش ابراز نگرانی کردند. اما جمهوریخواهان به او به عنوان محافظه کاری قابل اتکا و رای دیوان عالی ایالات متحده در آینده برای ابطال تصمیم تاریخی سال ۱۹۷۳ مبنی بر قانونی اعلام کردن حق سقط جنین در ایالات متحده نگاه می کنند.

برت در جریان روند بررسی صلاحیتش برای دادگاه فدرال استیناف گفت که تمام تصمیم‌های قبلی دیوان عالی را بدون کوتاهی دنبال خواهد کرد و تصمیم «رو در برابر وٍید» [قانونی اعلام کردن حق سقط جنین] را سابقه قضایی الزام آور می داند و گفت: «من هرگز باورهای شخصی‌ام را بر قانون تحمیل نمی‌کنم.»

اما برت همچنین نوشته است که قضات نباید به تصمیم های قبلی دیوان عالی، مانند تصمیم درباره سقط جنین، پایبند باشند. سنا با ۵۵ رای موافق در برابر ۴۳ رای مخالف صلاحیت او را برای دادگاه استیناف تائید کرد.

باربارا لاگوآ نخستین زن آمریکایی کوبایی تبار است که در دیوان عالی ایالت فلوریدا خدمت کرده است. او سال ۲۰۱۹ کار قضاوت در سطح فدرال را آغاز کرد. لاگوآ دختر خانواده ای است که در زمان قدرت گرفتن فیدل کاسترو در انقلاب ۱۹۵۹ از کوبا گریختند.

تصویر قاضی باربارا لاگوآ در زمان قضاوت در دیوان عالی ایالت فلوریدا. او در حال حاضر قاضی دادگاه استیناف منطقه یازدهم است. ۱۹ سپتامبر ۲۰۲۰
تصویر قاضی باربارا لاگوآ در زمان قضاوت در دیوان عالی ایالت فلوریدا. او در حال حاضر قاضی دادگاه استیناف منطقه یازدهم است. ۱۹ سپتامبر ۲۰۲۰

پرزیدنت ترامپ درباره او گفت: «او شخص فوق العاده ای است، به تفصیل درباره اش شنیده ام. تبار آمریکای لاتین دارد و در میامی بسیار مورد احترام است.»

لاگوآ در سال ۲۰۰۰، به عنوان وکیل شخصی، عضو تیم حقوقی مدافع بستگان الیان گونزالس، پسر کوبایی که پدرش در کوبا و خانواده اش در میامی بر سر سرپرستی او دعوای حقوقی داشتند، بود. الیان گونزالس که مادرش در دریا غرق شد خودش را با شنا به ساحل آمریکا رسانده بود. الیان سرانجام به کوبا بازگردانده شد.

لاگوآ بیش از یک دهه قاضی دادگاه ایالتی در فلوریدا بود. ران دسانتیس، فرماندار فلوریدا، در ژانویه ۲۰۱۹ او را به کرسی دیوان عالی فلوریدا منصوب کرد.

لاگوآ در آن زمان گفت قانون را آن گونه که نوشته شده است، تعبیر خواهد کرد: «نقش قضات اِعمال، نه تغییر، حاصل کار نمایندگان مردم است.»

کمتر از یک سال بعد پرزیدنت ترامپ لاگوآ را برای یک کرسی دادگاه استیناف برگزید.

الیسون جونز راشینگ سال گذشته در یک رای گیری حزبی با ۵۳ رای موافق سناتورهای جمهوریخواه در برابر ۴۴رای مخالف دموکرات ها بر کرسی دادگاه استیناف تکیه زد.

الیسون جونز راشینگ در حال ادای سوگند در کمیته قضایی سنای ایالات متحده در جریان بررسی صلاحیت او برای کرسی قضاوت دادگاه منطقه چهارم. ۱۷ اکتبر ۲۰۱۸
الیسون جونز راشینگ در حال ادای سوگند در کمیته قضایی سنای ایالات متحده در جریان بررسی صلاحیت او برای کرسی قضاوت دادگاه منطقه چهارم. ۱۷ اکتبر ۲۰۱۸

دموکرات ها، گروه های مدافع حقوق مدنی و حقوق همجنسگرایان با این انتخاب مخالف بودند.

این گروه ها به نقش الیسون جونز به عنوان کارآموز حقوقی در «اتحاد مدافع آزادی»، یک گروه حقوقی محافظه کار مسیحی مستقر در آریزونا، اشاره داشتند که از یک شیرینی پز در ایالت کلورادو در پرونده ای در دیوان عالی ایالات متحده دفاع کرد. اختلاف بر سر این بود که شیرینی پز نمی خواست از یک زوج همجنسگرا سفارش پختن کیک را بپذیرد. این گروه حقوقی در یک مورد دیگر به شرکت ها این امکان را داد که بر مبنای باورهای مذهبی صاحبان‌شان، از ارائه بیمه به کارمندان برای جلوگیری از بارداری سرباز بزنند.

راشینگ در سال ۱۹۹۹ از «قانون دفاع از ازدواج» که ازدواج را توافقی بین یک مرد و یک زن تعریف کرده، دفاع کرده بود. وقتی دیوان عالی آن قانون را در سال ۲۰۱۵ باطل کرد، راشینگ گفت از چهار قاضی محافظه کاری که مخالف بودند حمایت می کرد.

اکثر دموکرات ها احتمالا با تائید صلاحیت هر کدام از این قاضی ها مخالفت خواهند کرد؛ زیرا در آن صورت برتری نسبی کنونی ۵ بر ۴ محافظه‌کاران در دیوان عالی ایالات متحده به برتری ۶ به ۳ آنها تغییر خواهد کرد و این امر می‌تواند برای دهه‌ها بر تصمیم‌هایی درباره سقط جنین، مهاجرت، خدمات درمانی، و آزادی‌های مذهبی اثر بگذارد. با اینحال، جمهوریخواهان در سنا اکثریت را دارند و اگر همه آنها به نامزد مورد پیشنهاد پرزیدنت ترامپ رای دهند، او عضو جدید دیوان عالی آمریکا خواهد شد.

دیگر نامزدهای کرسی دیوان عالی در فهرست ترامپ قاضی جون لارسن از دادگاه منطقه ششم و کیت تاد معاون مشاور حقوقی کاخ سفید هستند.

قاضی جون لارسن در دوره قضاوت در دیوان عالی ایالت میشیگان در جلسه ای در مجمع ملی انجمن وکلای فدرالیست در واشنگتن دیده می شود. آرشیو، ۱۷ نوامبر ۲۰۱۶
قاضی جون لارسن در دوره قضاوت در دیوان عالی ایالت میشیگان در جلسه ای در مجمع ملی انجمن وکلای فدرالیست در واشنگتن دیده می شود. آرشیو، ۱۷ نوامبر ۲۰۱۶

رئیس جمهور آمریکا از جمهوریخواهان که اکثریت را در سنا در اختیار دارند، خواست تا پیش از سوم نوامبر درباره گزینه پیشنهادی اش رای گیری کنند.

این سومین قاضی دیوان عالی است که ترامپ پس از قاضی نیل گورسچ و قاضی برت کاوانا به سنا معرفی می کند.

XS
SM
MD
LG