لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۶

روت بیدر گینزبرگ قاضی باسابقه دیوان عالی آمریکا در ۸۷ سالگی درگذشت


Associate Justice Ruth Bader Ginsburg in her chamb
Associate Justice Ruth Bader Ginsburg in her chamb

روت بیدر گینزبرگ یکی از قضات دیوان عالی ایالات متحده شامگاه جمعه ۲۸ شهریور به وقت واشنگتن در ۸۷ سالگی به دلیل ابتلا به سرطان پانکراس درگذشت.

این قاضی زن لیبرال و مدافع سرشناس برابری جنسیتی، به مدت ۲۷ سال یکی از کرسی‌های قضاوت این بالاترین مرجع قضایی ایالات متحده را در اختیار داشت.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در بیانیه‌ای گفت، امروز ملت ما سوگوار از دست دادن یک اسطوره عرصه حقوق است.

پرزیدنت ترامپ افزود، قاضی روت بیدر گینزبرگ بابت ذهن درخشان و دگراندیشی مقتدرانه‌اش در دیوان عالی شناخته شده بود.

وی گفت، قاضی گینزبرگ جنگجویی بود که تا آخر می‌ایستاد، با سرطان و بسیاری مشکلات دیگر در طول زندگی قابل توجه خود جنگید.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا نیز در پیامی به مناسب درگذشت خانم گینزبرگ نوشت: از درگذشت قاضی روث بیدر گینزبرگ غمگین شدم. او یک پیشرو واقعی بود که همچون یک مجاهد قانون خستگی‌ناپذیر تلاش کرد، و نسل‌های آینده یاد او را گرامی خواهد داشت. ما قدردان خدمات او هستیم. به خانواده و عزیزان او عمیقا تسلیت می‌گویم.

کیلی مکننی سخنگوی کاخ سفید با انتشار عکسی در توییتر از نیمه‌افراشته شدن پرچم کاخ سفید به مناسبت درگذشت روت بیدر گینزبرگ خبر داد.

دومین زن دیوان عالی آمریکا

گینزبرگ زمانی به وارد حرفه حقوق شد که وکلای زن معدودی بودند و زندگی کاری خود را صرف گسترش برابری زنان کرد.

او ۱۵ مارس ۱۹۳۳ در بروکلین نیویورک به دنیا آمد و در سال سوم کالج بود که فهمید می‌خواهد یک وکیل شود.

پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه کورنل در سال ۱۹۵۴، در دانکشده حقوق هاروارد پذیرفته شد، تنها پنج سال پس از آن که آنها شروع به پذیرش زنان کردند. او به دانشکده حقوق کلمبیا منتقل شد، جایی که مدرک خود را در سال ۱۹۵۹ گرفت؛ پس از آن که شوهرش مارتین گینزبرگ – که یک وکیل مالیاتی و استاد حقوق شناخته‌شده شد – در شهر نیویورک مشغول به کار شد.

در سال ۱۹۷۲، گینزبرگ پروژه حقوق زنان، ابتکاری از اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا را به منظور تلاش برای برابری زنان و دختران در همه عرصه‌های زندگی، بنیاد گذاشت.

در آن نقش، او در شش مورد در دادگاه به بحث پرداخت و در پنج مورد پیروز شد.

او در سال ۱۹۹۳ توسط پرزیدنت بیل کلینتون برای عضویت در دیوان عالی منصوب شد و پس از ساندرا دی اوکانر که دوازده سال پیش از او منصوب شده بود، تبدیل به دومین زنی شد که برای عضویت در دیوان معرفی شد.

در دوران خدمتش در دیوان، گینزبرگ صدای رسایی برای جناح لیبرال در آن مجمع بود. او گفت که همیشه سعی کرده کاری را انجام دهد که اعتقاد دارد درست است.

واکنش‌ها به درگذشت قاضی گینزبرگ

قاضی ارشد ایالات متحده جان رابرتز: ملت ما یک حقوق‌دان به قامت تاریخ را از دست داده است. ما در دیوان عالی یک همکار محبوب را از دست داده‌ایم. امروز ما سوگواریم، اما مطمئنیم که نسل‌های آینده از روت بیدر گینزبرگ آنطور که ما او را می‌شناسیم – یک قهرمان خستگی‌ناپذیر و ثابت‌قدم عدالت – یاد خواهند کرد.

میچ مکانل رهبر اکثریت جمهوریخواه سنا: قاضی گینزبرگ به حرفه حقوق و ۲۷ سال خدمت در دیوان عالی کاملا متعهد بود. آمریکایی‌ها اکثریت ما را در سال ۲۰۱۶ انتخاب کردند و آن را در ۲۰۱۸ گسترش دادند، زیرا ما عهد کردیم با پرزیدنت ترامپ همکاری و از اهداف او، به ویژه انتصابات شاخص او در دستگاه قضایی فدرال، حمایت کنیم. ما بار دیگر، بر سر عهد خود هستیم. گزینه پرزیدنت ترامپ در صحن سنای ایالات متحده رأی خواهد آورد.

چاک شومر رهبر دموکرات‌های سنا: مردم آمریکا باید صدایی در انتخاب قاضی بعدی خودشان در دیوان عالی داشته باشند. از این رو، این کرسی نباید تا وقتی که ما رئیس جمهوری جدید داشته باشیم پر شود. او از همه ما می‌خواست تا جایی که می‌توانیم برای پاسداری از میراثش بجنگیم.

لیندزی گراهام رئیس کمیته قضایی سنا: با اندوه فراوان از درگذشت قاضی گینزبرگ مطلع شدم. قاضی گینزبرگ یک پیشگام بود که شوق فراوانی در مورد عقایدش داشت.

جرالد ندلر رئیس دموکرات کمیته قضایی مجلس نمایندگان: روت بیدر گینزبرگ اثری ماندگار بر این کشور بر جا گذاشت، و فقدان او عمیقا حس خواهد شد. او بابت ذهن درخشانش و یک عمر مبارزه برای حفاظت از حقوق زنان در این کشور، در اذهان باقی خواهد ماند. باشد که در سال این فقدان وصف‌ناپذیر، ما برای گرامیداشت این زن فوق‌العاده، که هرگز از مبارزه باز نایستاد و هیچگاه از ایستادن پای اعتقاداتش هراس به خود راه نداد، لحظه‌ای سکوت کنیم.

XS
SM
MD
LG