لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۸

وزیر خارجه آمریکا برای گفتگو با متحدان ناتو عازم بروکسل شد؛ مذاکره در مورد ایران در دستور کار قرار دارد


وزیر خارجه آمریکا برای گفتگو با متحدان ناتو عازم اروپا شد
وزیر خارجه آمریکا برای گفتگو با متحدان ناتو عازم اروپا شد

بخش انگلیسی صدای آمریکا- آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه برای شرکت در جلساتی عازم بروکسل شد. وزارت خارجه آمریکا هدف از برپایی این جلسات را تقویت روابط با متحدان ناتو و مشارکت در اموری چون تغییرات اقلیمی، مبارزه با تروریسم و ​مقابله با همه‌گیری کرونا خوانده است.

قرار است آقای بلینکن روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه در نشست وزرای خارجه ناتو شرکت کند و همچنین با ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو گفتگو کند.

فیلیپ ریکر، معاون موقت وزیر خارجه آمریکا در امور اروپا و اوراسیا ، پیش از سفر آقای بلینکن به خبرنگاران گفت: «این فرصتی برای وزرای خارجه خواهد بود تا در مورد طرح ۲۰۳۰ ناتو‌ گفتگو کنند.»

آقای ریکر‌ گفت پیشنهادهای طرح ۲۰۳۰ شامل چالش‌های مشترکی چون نگرانی در مورد چین و روسیه، تغییرات آب و هوایی، امنیت سایبری، مبارزه با تروریسم ، امنیت انرژی و همه‌گیری جهانی است که کشورها با آن روبرو هستند.

در حالی که سیاست خارجی دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا بر اولویت‌های ایالات متحده متمرکز بود، به گفته آقای ریکر، سخنرانی وزیر خارجه آمریکا در بروکسل بر «بازسازی و احیای اتحادها» و برجسته کردن اهمیت ناتو متمرکز خواهد بود.

وزارت امور خارجه آمریکا می‌گوید گفتگو در مورد تلاش برای بهبود وضعیت اقتصادی آسیب‌دیده از همه‌گیری کرونا و چالش‌های جهانی ایران، روسیه و چین در دستور کار قرار دارد.

در‌ مورد ایران، آقای ریكر گفت كه وزیر خارجه آمریکا با همكاران خود در اتحادیه اروپا در مورد چشم انداز بازگشت دو جانبه ایالات متحده و ایران به توافق امضا شده در سال ۲۰۱۵ كه برنامه هسته‌ای ایران را در ازای کاهش تحریم‌ها محدود كرد مشورت خواهد كرد. هم آمریکا که در سال ۲۰۱۸ و با دستور دونالد ترامپ برجام را ترک کرد و هم ایران که با زیرپاگذاشتن تعهدات خود به این اقدام پاسخ داد ابراز تمایل کرده‌اند که به توافق بازگردند اما هر کدام می‌گویند طرف مقابل باید گام نخست را بردارد.

سفر آقای بلینکن همچنین شامل ملاقات با اورسولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اروپا و جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواهد بود.

XS
SM
MD
LG