لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۴

مایک پمپئو: تردیدی وجود ندارد که کارزار فشار حداکثری بر ایران موفقیت‌آمیز بوده است


مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا
مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، طی سخنانی در کنفرانس مجازی بروکسل با اشاره به موفقیت‌آمیز بودن کارزار فشار حداکثری، بار دیگر بر ضرورت تمدید تحریم تسلیحاتی ایران و جلوگیری از دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای تاکید کرد.

وزیر خارجه آمریکا در این جلسه که در روز پنجشنبه پنجم تیر ماه و به شکل ویدئو کنفرانس برگزار شده بود، گفت: «تردیدی وجود ندارد که کارزار فشار حداکثری موفقیت‌آمیز بوده است. حزب‌الله منابع کمتری در اختیار دارد. ما توانایی آنها برای تجهیز سیستم‌های نظامی‌شان ... را تضعیف کرده‌ایم، و راه‌هایی که آیت‌الله بتواند پول و منابع به آنها بدهد را بستیم. ما ائتلافی بزرگ با کشورهای منطقه و کشورهای خلیج [فارس]‌ درست کردیم تا مقابل ایران بایستیم و من اطمینان داریم روشی که دولت [آمریکا] اختیار کرده،‌ درست است.»

آقای پمپئو گفت: «در اکتبر امسال ممنوعیت فروش تسلیحاتی به ایران به پایان می‌رسد و چنین چیزی نباید اتفاق بیافتد. ایران اجازه خرید تسلیحات خواهد داشت و از بزرگترین فروشندگان در جهان خواهد بود. آنها خواهند توانست جت‌های چینی و روسی بخرند. من تصور نمی‌کنم که هیچ‌یک از شهروندان اسلوونی، آلمان، یا یونان و یا هر کشور دیگر اروپایی، به این نتیجه برسد که دادن اجازه این به ایران برای کسب درآمد از طریق فروش سامانه‌های جنگ‌افزاری کار هوشمندانه‌ای است.»

مایک پمپئو افزود: «از این رو ایالات متحده اطمینان پیدا خواهد کرد که چنین امری روی نمی‌دهد. ما طرحی را برای ارائه در شورای امنیت سازمان ملل داریم که در هفته‌های آینده مطرح می‌کنیم. ما امیدواریم تمامی متحدان در شورای امنیت سازمان ملل متقاعد شوند تمدید ممنوعیت فروش تسلیحات به ایران با منطق سازگار است. این یکی از بزرگترین ایرادهای توافق هسته‌ای بود که فقط بعد از حدود سه یا چهار سال ما باید در مورد انقضای این ممنوعیت تصمیم بگیریم؛ ممنوعیتی که نه فقط برای امنیت مردم آمریکا، بلکه برای امنیت اروپا، نیز امری اساسی است.»

وزیر خارجه آمریکا در مورد گسترش برنامه هسته‌ای ایران گفت: «ما برنامه هسته‌ای را از نزدیک دنبال می‌کنیم و ... اطمینان دارم که به اتفاق این توانایی را داریم که نگذاریم ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند.»

XS
SM
MD
LG