لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۴

جمهوریخواهان نیمی از کرسی‌های سنای ایالات متحده را به دست آوردند


نمای عمومی از گنبد ساختمان کنگره ایالات متحده در شهر واشنگتن - آرشیو
نمای عمومی از گنبد ساختمان کنگره ایالات متحده در شهر واشنگتن - آرشیو

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ سناتور جمهوریخواه دن سالیوان از ایالت آلاسکا، روز چهارشنبه در رقابت بر سر حفظ کرسی‌اش پیروز اعلام شد. با این پیروزی جمهوریخواهان اطمینان یافتند که دست کم ۵۰ کرسی سنا را برای دو سال آینده در اختیار خواهند داشت. اکنون سرنوشت اکثریت در سنا در گرو نتیجه انتخابات دور دوم در ایالت جورجیا است. زمان برگزاری آن انتخابات ۵ ژانویه تعیین شده و دو سناتور ایالت جورجیا در سنای آمریکا انتخاب خواهند شد.

سناتور دیوید پردو و سناتور کلی لافلر دو قانونگذار جمهوریخواه، دو کرسی ایالت جورجیا را در اختیار دارند، اما در انتخابات ده روز پیش نتوانستند اکثریت آراء را به دست آورند.

رقیب دیوید پردو یک روزنامه نگار تحقیقی دموکرات به نام جان آساف است. پردو از سال ۲۰۱۵ این کرسی را در اختیار دارد. در رقابت بین آن دو یک رقیب سوم به اندازه کافی رای کسب کرد تا پردو را از رسیدن به بیش از پنجاه درصد آراء باز دارد.

لافلر که در اوایل سال ۲۰۲۰ به عنوان سناتور این ایالت منصوب شد با رافائل وارناک، یک دموکرات پیشرو که کشیش ارشد کلیسای باپتیست ابنزر در آتلانتا است، رقابت می‌کند. در رقابت لافلر و وارناک نامزدهای انتخاباتی دیگری هم حضور داشتند و لافلر پس از وارناک دوم شد، اما وارناک نتوانست اکثریت آراء را کسب کند.

اگر دموکرات‌ها بتوانند هر دو کرسی را به دست بیاورند توازن کرسی ها در سنا برابر خواهد شد و رای معاون رئیس جمهوری اکثریت را در سنا رقم خواهد زد.

XS
SM
MD
LG