لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۶

پرزیدنت بایدن می‌گوید آمریکا تا پایان ماه ژوئیه برای ۳۰۰ میلیون نفر واکسن کافی در اختیار خواهد داشت


رئیس جمهوری آمریکا از مرکز پژوهش واکسن در انستیتوی ملی بهداشت آمریکا دیدن کرد
رئیس جمهوری آمریکا از مرکز پژوهش واکسن در انستیتوی ملی بهداشت آمریکا دیدن کرد

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، می‌گوید که دولت او دریافت ۲۰۰ میلیون دز دیگر از دو واکسن تأیید شده در آمریکا را نهایی کرده است تا کشور، برای پایان ژوئیه واکسن کافی برای واکسیناسیون تمام آمریکایی‌های بزرگسال را در اختیار داشته باشد.

آقای بایدن پس از بازدید از انستیتوی ملی بهداشت گفت دولت فدرال، در چهارچوب قراردادهای کنونی که دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، بسته بود، ۱۰۰ میلیون دوز از واکسن شرکت‌های «فایزر-بایوان‌تک» و ۱۰۰ میلیون دوز از واکسن شرکت «مدرنا» خواهد خرید.

رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به گفت‌و‌گوی خود با یک پرستار در مرکز واکسیناسیون در آریزونا که واکسن را «دوز امید» خوانده بود، گفت که «دوزهای امید» را در دسترس مردم قرار خواهند داد.

توافق‌‌های جدید باعث نخواهد شد واکسن بلافاصله در کل کشور قابل دسترس شود. اولویت این توافق‌ها افزایش ۵۰ درصدی عرضه واکسن و رساندن آن به ۶۰۰ میلیون دوز است تا کمبود کنونی از بین برود.

هر دو واکسن «فایزر-بایوان‌تک» و «مدرنا»، برای واکسیناسیون کامل به دو دوز احتیاج دارند که برای واکسیناسیون ۳۰۰ میلیون نفر کافی خواهد بود. برآورد می‌شود ۲۶۰ میلیون نفر در آمریکا در حال حاضر برای دریافت واکسن کرونا واجد شرایط هستند. آزمایش‌های جاری بر روی کودکان ۱۲ سال به بالا نیز می‌تواند جمعیت افراد واجد شرایط را گسترش دهد.

دو شرکت فایزر و مدرنا با یکدیگر توافق کرده بودند که ۴۰۰ میلیون دوز در اختیار آمریکا قرار دهند. آقای بایدن گفت تعدادی از این دوزها زودتر از زمان پیش‌بینی شده ارائه خواهند شد و این واکسن‌ها تا آخر ماه مه، برای واکسیناسیون کامل ۲۰۰ میلیون نفر کافی خواهند بود.

XS
SM
MD
LG