لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۷

وزیرخارجه آمریکا: با انقضای تحریم تسلیحاتی ایران، «بزرگترین حامی حکومتی تروریسم، یکی از بزرگترین تاجران اسلحه جهان» خواهد شد


Secretary of State Mike Pompeo, speaks during a news conference at the State Department, Wednesday, July 1, 2020, in Washington. (AP Photo/Manuel Balce Ceneta, Pool)
Secretary of State Mike Pompeo, speaks during a news conference at the State Department, Wednesday, July 1, 2020, in Washington. (AP Photo/Manuel Balce Ceneta, Pool)

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز چهارشنبه ۲۵ تیر در مصاحبه ای آنلاین، با نشریه «هیل» گفت آمریکا تلاش می‌کند که تحریم تسلیحاتی بین‌المللی ایران ادامه یابد.

او گفت که هر کشوری، از جمله روسیه، که قطعنامه ۲۲۳۱ شواری امنیت - قطعنامه‌ای که ایران را تحریم تسلیحاتی می‌کند و ایران را از خرید و فروش سلاح منع می‌کند - را امضا کرده باشد، در تاریخ ۱۸ اکتبر، «به خاطر اشتباهات دولت قبل [آمریکا] که وارد عجیب‌و‌غریب‌ترین توافقی که من تاکنون دیده‌ام شد،» پس از گذشت حدود پنج سال از آن قعطنامه «بزرگترین حامی حکومتی تروریسم در جهان می‌تواند وارد تجارت تسلیحاتی در جهان شود.»

به گفته او ایران، علاوه بر آن که «بزرگترین حامی حکومتی تروریسم در جهان» خواهد بود، می‌تواند «یکی از بزرگترین تاجران اسلحه شود و تسلیحات چینی و روسی بخرد.»

او گفت که آمریکا در این زمینه تلاش می‌کند و ابراز امیدواری کرد که ایالات متحده بتواند، با همراهی روسیه، اطمینان یابد که چنین اتفاقی رخ نخواهد داد.

وزیر خارجه آمریکا در عین حال گفت که روسیه در مورد ایران دیدگاه متفاوتی دارد و با آنها در سوریه و علیه منافع مردم سوریه کار می‌کند و «ما از این تصمیمات روسیه متاسفیم.»

او همچنین درباره هشدارها به تهدیدات احتمالی مداخله خارجی درباره انتخابات آمریکا گفت که مداخله خارجی پدیده جدیدی نیست و باید با آن مقابله کرد. او به رای‌دهندگان آمریکایی اطمینان داد که «تهدید چه از ناحیه مداخله چین، مداخله ایران، مداخله روسیه، مداخله کره شمالی، و یا هر کشوردیگر و یا حتی مداخله بازیگران غیردولتی ... باشد، این دولت مسئولیت خود را برای آن که آرای آمریکاییان به درستی شمرده شود، جدی می‌گیرد.»

آقای پمپئو در بخش دیگری از مصاحبه در پاسخ به این که آیا مدرکی وجود دارد که ویروس کرونا از یک آزمایشگاه در منطقه ووهان چین به بیرون سرایت کرده است، گفت: «ما می‌دانیم که ویروس کرونا از منطقه ووهان در چین آغاز شد.»

او در بخش دیگری از سخنانش گفت: «ما دقیقا نمی‌دانیم منشاء این ویروس کجا بوده است، برخی می گویند از یک آزمایشگاه آمد، برخی می گویند از جای دیگر، اما ما این را می‌دانیم که حزب کمونیست چین مانع دستیابی به پاسخ این سوال می شود و به کسی اجازه نمی دهد که آزمایشگاه‌های آنجا را بررسی کند.»

XS
SM
MD
LG