لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۸

مایک پمپئو در کنفرانس خبری: امیدواریم تحریم تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران در شورای امنیت تمدید شود


Secretary of State Mike Pompeo, speaks during a news conference at the State Department, Wednesday, July 1, 2020, in Washington. (AP Photo/Manuel Balce Ceneta, Pool)
Secretary of State Mike Pompeo, speaks during a news conference at the State Department, Wednesday, July 1, 2020, in Washington. (AP Photo/Manuel Balce Ceneta, Pool)

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده ابراز امیدواری کرد تحریم تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران در شورای امنیت تمدید شود.

آقای پمپئو صبح چهارشنبه ۲۵ تیر در یک کنفرانس خبری در وزارت خارجه آمریکا با تاکید بر اجماع جهانی گسترده بر سر ضرورت تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، اختلاف‌نظرهای موجود را نه در مورد خود هدف، ‌که در نحوه دستیابی به آن دانست، و گفت: «تقریبا همه موافق هستند که تحریم تسلیحاتی علیه ایران باید تمدید شود. همتایان اروپایی ما نیز بسیار نگران منقضی شدن تحریم تسلیحاتی در تاریخ ۱۸ اکتبر امسال هستند.»

وزیر خارجه آمریکا گفت که آمریکا برای همه اعضای شورای امنیت روشن کرده است که هدف ایالات متحده این است که اطمینان یابد «این تحریم تسلیحاتی ادامه خواهد یافت» و ابراز امیدواری کرد که این هدف از طریق توافق همه اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل، محقق شود.

آقای پمپئو همچنین در آغاز سخنان خود، با اشاره به سالگرد دو حمله تروریستی توسط حزب‌الله لبنان که مورد حمایت ایران است - یعنی بمب‌گذاری در مرکز یهودیان آمیا در آرژانتین در سال ۱۹۹۴ و حمله به گردشگران اسرائیلی در بلغارستان در سال ۲۰۱۲، بر ادامه کارزار فشار حداکثری بر تهران تاکید کرد و خواستار پیوستن همه کشورهای مسئول به این کارزار شد.

آقای پمپئو در عین حال تاکید کرد: «اما چنان چه [از طریق شورای امنیت] به این هدف نرسیم، هرچه در توان داریم به کار می‌گیریم و اعتقاد داریم که در نهایت موفق خواهیم شد. در مورد زمان‌بندی آن، فعلا آن را مطرح نمی‌کنیم تا زمان مقتضی برای طرح در شورای امنیت فرا برسد. ولی خیلی هم از آن زمان دور نیستیم.»

آقای پمپئو همچنین در پاسخ به پرسشی درباره روابط ایران و چین، با اشاره به ارتباطات تاریخی میان آن دو کشور، تاکید کرد: «چیزی که در گزارش‌ها مطرح شد و ما هم آن را دنبال می‌کنیم، شواهدی از چند مورد ساده است. اول، این که باید ممنوعیت تسلیحاتی [ایران] تمدید شود. حالا گزارشی در دست داریم که نشان می‌دهد این فقط وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا نیست که باور دارد وقتی تحریم تسلیحاتی منقضی شود چین به ایران سلاح می‌فروشد، بلکه خود ایرانی‌ها هم باور دارند که چین به آن‌ها تسلیحات خواهد فروخت. در واقع آن‌ها در این مورد برنامه داشته‌اند و منتظر فرا رسیدن نیمه شب ۱۸ اکتبر - زمان انقضای تحریم تسلیحاتی - هستند.»

وزیر خارجه آمریکا افزود:‌ «به نظرم اروپایی‌ها باید به آن نگریسته و تشخیص دهند که خطر این موضوع جدی است و اگر آنها در تمدید تحریم تسلیحاتی موفق نباشند، همکاری میان ایران و حزب کمونیست چین در ۱۹ اکتبر به شکلی سریع و گسترده آغاز خواهد شد.»

آقای پمپئو در مورد روابط تجاری ایران وچین، تاکید کرد: «ما طیفی از [اختیارات تحریمی] را برای به کار بردن علیه هر شرکت یا کشوری که با ایران تعامل کند، در اختیار داریم. این تحریم‌ها کاملا روشن هستند و ما به وضوح در مورد اجرای آن‌ها گفته‌ایم و در مورد تمامی شرکت‌هایی که حتی از کشورهای متحدان‌مان باشند و نیز کشورهای سراسر جهان، آن را اجرا می‌کنیم.»

XS
SM
MD
LG