لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۲

پولیتیکو به نقل از سه منبع اطلاعاتی: آمریکا حرکت دو ناو جنگی ایرانی به مقصد احتمالی ونزوئلا را رصد می‌کند


تصویری از ناو بندر مکران در ١٢ ژانویه ٢٠٢١؛ منبع: آسوشیتدپرس (آرشیو)
تصویری از ناو بندر مکران در ١٢ ژانویه ٢٠٢١؛ منبع: آسوشیتدپرس (آرشیو)

وبسایت پولیتیکو از قول منابعی که نخواسته‌اند نام‌شان فاش شود گزارش داد جامعه اطلاعاتی آمریکا حرکات دو ناو ایرانی را که هم‌اکنون در امتداد ساحل شرق آفریقا به سوی جنوب در حرکت هستند، زیر نظر دارد.

پولیتیکو با تحریک‌آمیز دانستن این اقدام جمهوری اسلامی در مقطع کنونی روابط تنش‌آمیز آمریکا و ایران می‌نویسد: «صرف حضور کشتی‌های جنگی ایران در حیاط پشتی آمریکا نمایانگر یک چالش در حوزه اقتدار ایالات متحده در منطقه است و احتمالا به بحث‌های جاری در واشنگتن پیرامون تصمیم پرزیدنت جو بایدن مبنی بر ازسرگیری مذاکرات با تهران دامن خواهد زد.»

پولیتیکو به نقل از منابع اطلاعاتی مذکور می‌گوید آمریکا هنوز نیت ایرانی‌ها از فرستادن ناوچه و نیز «ناو بندر مکران» به سوی نیمکره غربی را نمی‌داند.

منصور فرهنگ، کارشناس روابط بین الملل به صدای آمریکا گفت که این اقدام هیچ تاثیری بر مذاکرات وین نخواهد داشت چرا که برای آمریکا، چین، روسیه و اروپا احیای برجام در اولویت قرار دارد.

به دنبال تشدید تحریم‌های نفتی آمریکا علیه شرکت‌های نفت ایران و ونزوئلا در دولت دونالد ترامپ، جمهوری اسلامی کمک‌های خود به ونزوئلا را افزایش داده و با نقض تحریم‌های آمریکا چندین نفت‌کش حامل بنزین به این کشور فرستاده است.

XS
SM
MD
LG