لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۹

نفتکش‌های ایرانی با محموله‌های نفت خام و بنزین، در نزدیکی سوریه و ونزوئلا مشاهده شده‌اند


مسیر یکی از نفتکش‌های ایرانی در مسیر ونزوئلا - عکس از TankerTrackers
مسیر یکی از نفتکش‌های ایرانی در مسیر ونزوئلا - عکس از TankerTrackers

شرکت ردیابی نفتکش‌ها به نام «تانکر ترکرز» (به انگلیسی:‌ TankerTrackers) می‌گوید دست‌کم دو محموله نفت و بنزین از سوی جمهوری اسلامی برای سوریه و ونزوئلا فرستاده شده و تحویل این دو کشور می‌شود.

غروب شنبه ۲۰ دیماه، «تانکر ترکرز» نوشت که حدود دو میلیون بشه نفت خام ایران در حال عبور از کانال سوئز دیده شده و احتمالا روز دوشنبه به بندر بانیاس در سوریه‌ می‌رسد.

این شرکت ردیابی نفتکش‌ها گفته دو نفتکش «فورچون» و «فاکسون» کمتر از دو هفته دیگر به ونزوئلا می‌رسند. همچنین گفته شده که نفتکش «فارست» هنوز در ایران است. به نوشته این شرکت،‌ مجموع محموله‌های ایران به ونزوئلا به ۱۳۰ میلیون لیتر خواهد رسید. البته «تانکر ترکرز» نگفت این مقدار در چه مدت به ونزوئلا رسیده است.

سوریه از زمان جنگ داخلی با بحران سوخت مواجه است و از سوی دیگر، تحریم‌های آمریکا توانایی ونزوئلا برای واردات سوخت از بازارهای بین‌المللی را محدود کرده است. کشور نفت خیز ونزوئلا به دلیل سال‌ها سوءمدیریت و فساد گسترده رژیم حاکم بر آن کشور، عدم سرمایه‌گذاری در بخش انرژی، و همچنین تحریم‌ها، به شدت محتاج سوخت است و نارضایتی‌ها در آن جا در نتیجه وخامت شرایط اقتصادی، از جمله کمبود سوخت، افزایش یافته است.

پیش از این مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، در گفت‌و‌گو با بخش فارسی صدای آمریکا گفته بود: «ایران و ونزوئلا دو کشور تحریم‌شده هستند که هیچ راهی پیدا نکرده‌اند مگر این که با هم کار کنند. این دو کشور دارای رژیم‌های شکست‌خورده و نظام‌های ناکارآمد هستند.»

جمهوری اسلامی در حالی نفت و سوخت به دو کشور سوریه و ونزوئلا می‌رساند که در داخل کشور کم و بیش مشکل بنزین وجود دارد. از سوی دیگر گرانی بنزین در چند سال اخیر، بهانه گرانی سایر کالاها و خدمات شده است.

مسیر دشوار از ترس تحریم های آمریکا

نفتکش‌های ایرانی به خاطر تحریم‌های آمریکا اغلب به مقصد ونزوئلا، به جای عبور از کانال سوئز، از جنوب قاره آفریقا عبور می‌کنند که مسیر آنها را طولانی تر می‌کند.

رژیم ایران پیش از این هم محموله‌های سوخت به ونزوئلا فرستاده بود. مردادماه امسال،‌ وزارت دادگستری ایالات متحده در بیانیه‌ای اعلام کرد که ایالات متحده بارهای چهار کشتی حامل سوخت ایران، شامل حدود ۱ میلیون و ۱۱۶ هزار بشکه نفت خام، را ضبط کرده است.

روز جمعه ۲۴ مرداد امسال، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، با تایید خبر ضبط و توقیف چهار نفتکش ایرانی که مقصدشان ونزوئلا بود، گفت این چهار نفتکش به هیوستون منتقل شده و تصمیم‌گیری در مورد آن در آینده اعلام خواهد شد. وی افزود: «آنها [ایران] نباید این کار را می‌کردند. ما چهار نفتکش را ضبط کردیم و این که با آن چه می‌شود را اعلام خواهیم کرد. نفتکش‌ها ضبط و به هیوستون منتقل شده‌اند.»

XS
SM
MD
LG