لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۵

آرام‌ترین فضای حاکم بر خیابان‌های ایالات متحده طی روزهای اخیر؛ اعتراضات عموما مسالمت‌آمیز بوده است


صف نیروهای پلیس پشت حفاظ اطراف کاخ سفید در مقابل معترضان به مرگ جرج فلوید. ۲ ژوئن ۲۰۲۰
صف نیروهای پلیس پشت حفاظ اطراف کاخ سفید در مقابل معترضان به مرگ جرج فلوید. ۲ ژوئن ۲۰۲۰

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ تظاهرات در خیابان های ایالات متحده نسبت به اعتراض های روزهای اول پس از مرگ جرج فلوید، آمریکایی آفریقایی تبار، در بازداشت پلیس، عموما مسالمت آمیز بوده است. اگر چه تظاهرات با درخواست توقف بی رحمی پلیس و بی عدالتی علیه آمریکایی های آفریقایی تبار در ساعاتی با خشونت و تخریب اماکن عمومی همراه بود.

گزارش هایی از غارت شبانه فروشگاه ها در شهر نیویورک دیده شد. از روز مرگ جرج فلوید در ۲۵ ماه مه در شهر مینیاپولیس تا بامداد روز چهارشنبه بیش از ۹ هزار نفر در سراسر ایالات متحده بازداشت شده اند. اما اوضاع در مقایسه با شب های گذشته که بعضی شهرها صحنه آتش سوزی و تیراندازی بود آرام شده است.

آرامش حاکم بر شهرها با تشدید مقررات منع آمد و شد همراه بوده است. مقام ها در نیویورک و واشنگتن به مردم دستور دادند در حالی که هنوز هوا روشن است خیابان ها را ترک کنند.

جمعیت معترض در مجاورت کاخ سفید پس از ساعت ۷ شب، یعنی زمان آغاز مقررات منع آمد و شد در شهر، هم خیابان ها را ترک نکردند و هشدارهای پلیس را مورد بی اعتنایی قرار دادند. تظاهرکنندگان خطاب به معترضی که تابلوی خیابان را پایین می آورد شعار می دادند: «اعتراض مسالمت آمیز!»

هزاران نفر در شهر نیویورک پس از ساعت ۸ شب، زمان آغاز اجرای مقررات منع آمد و شد، در خیابان ها ماندند. اما عمده خیابان ها در ساعات اولیه چهارشنبه خالی از معترض بود.

معترضان در لس آنجلس، میامی، سنت پال، مینیاپولیس، کلمبیا، و هیوستون در خیابان ها حاضر شدند. روسای پلیس در گفتگو با تظاهرکنندگان وعده اصلاحات دادند.

بیش از ۲۰ هزار نیروی گارد ملی در ۲۹ ایالت برای مقابله با خشونت ها فراخوانده شده اند.

پلیس شهر آتلانتا برای اعمال مقررات منع آمد و شد در ساعت ۹ شب آماده می شود. ۲ ژوئن ۲۰۲۰
پلیس شهر آتلانتا برای اعمال مقررات منع آمد و شد در ساعت ۹ شب آماده می شود. ۲ ژوئن ۲۰۲۰

فرماندار دموکرات نیویورک در انتقاد از شهردار دموکرات نیویورک گفت: «پلیس نیویورک و شهردار [آن شهر] ‌دیشب به وظیفه‌شان عمل نکردند.»

سه شنبه شب هشتمین شب اعتراضات بی وقفه خیابانی بود.

فرمانداران و شهرداران از هر دو حزب در واکنش به تهدید رئیس جمهوری آمریکا به اعزام نیروی نظامی می گویند نیازی به این کار نیست.

یک مقام ارشد کاخ سفید گفت هدف پرزیدنت ترامپ اعزام فوری نیروی نظامی نبود، بلکه در پی اعمال فشار بر فرمانداران برای استفاده از گارد ملی ایالتی بود.

XS
SM
MD
LG