لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۹

بیش از ۱۰۰ عضو مجلس نمایندگان از دو حزب آمریکا، در قطعنامه‌ای از یک ایران دموکراتیک و سکولار حمایت کردند


نمایی از ساختمان کنگره ایالات متحده
نمایی از ساختمان کنگره ایالات متحده

بیش از ۱۰۰ عضو مجلس نمایندگان آمریکا از هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه قطعنامه‌ای را به امضا رساندند که در آن از یک ایران دموکراتیک و سکولار حمایت و توطئه‌های ترور رژیم را محکوم می‌کند.

در نسخه‌ای از این نامه که روز پنجشنبه ۲۳ بهمن در اختیار صدای آمریکا قرار گرفته است، ۱۱۲ عضو مجلس نمایندگان، حملات تروریستی مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران، علیه شهروندان آمریکایی و منتقدان ایرانی را محکوم کرده و از دولت جو بایدن خواسته با متحدان اروپایی همکاری و رژیم ایران را پاسخگو کند.

به تازگی اسدالله اسدی دیپلمات جمهوری اسلامی به جرم توطئه بمبگذاری یک نشست سازمان مجاهدین خلق در پاریس به ۲۰ سال زندان در بلژیک محکوم شد.

در این قطعنامه امضاشده توسط اعضای دو حزب مجلس نمایندگان آمریکا، به وقایع دو سال اخیر در ایران از جمله سرکوب اعتراض‌های آبان ۹۸،‌ اعدام نوید افکاری و شلیک سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری اوکراینی به عنوان موارد نقض حقوق بشر در ایران اشاره شده است.

در این قطعنامه اعضای دو حزب مجلس نمایندگان همچنین با اشاره به اینکه «در کنار مردم ایران ایستاده‌اند»، تاکید کرده‌اند که حکومت ایران بارها اعتراضات مردم ایران را در گذشته نیز سرکوب کرده است. در بخشی از این نامه به اعدام‌های گسترده تابستان ۶۷، سرکوب‌ اعتراضات دانشجویی در سال ۷۸، سرکوب معترضان به انتخابات سال ۸۸، سرکوب اعتراض‌های مردم در دی‌ماه ۹۶ و آبان ۹۸ اشاره شده است.

نمایندگان امضاکننده این قطعنامه، همچنین اعلام کرده‌اند کنار مردم ایران در مبارزه‌شان علیه رژیم ایستاده‌اند.

XS
SM
MD
LG