لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۹

درخواست جداگانه از سوی دموکرات‌ها و جمهوریخواهان کنگره از پرزیدنت بایدن درباره درگیری‌ها بین اسرائیل و فلسطینی‌ها


ساختمان کنگره آمریکا - آرشیو
ساختمان کنگره آمریکا - آرشیو

حدود ۱۴۰ قانونگذار دموکرات آمریکا در نامه ای به جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، از او و دولت وی خواستند که «برای پایان دادن به خشونت ها» در غزه و اسرائيل «با جسارت» رهبری کند و دست به اقدام «قاطعانه» بزند. همزمان گروهی از قانونگذاران جمهوریخواه در سنا، خواستار حمایت محکم دولت آمریکا از دولت اسرائیل شدند.

در نامه اعضای دموکرات عضو مجلس نمایندگان که تاریخ آن چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت است، آنها می گویند به آزادی و امنیت مردم اسرائیل و فلسطینی ها اهمیت زیادی می دهند و از دولت بایدن می خواهند که برای ترک فوری خصومت ها فورا اقدام کند چرا که به گفته آنها، یک «تراژدی انسانی در حال گسترش» با «ابعاد غیرقابل تصور» گزینه جایگزین است.

دموکرات‌ها در نامه خود، با اشاره به سومین تماس تلفنی پرزیدنت بایدن با نخست وزیر اسرائيل و رئیس جمهوری آمریکا از یک آتش بس در آن تماس، تاکید‌ کرده‌اند که «ما قدردان کارهایی که پشت صحنه برای کاهش تنش ها می کنید هستیم، ولی ما شدیدا از دولت شما در بالاترین سطوح می خواهیم که با جسارت رهبری کند و برای پایان خشونت دست به اقدام قاطعانه بزند.»

این نمایندگان گفته اند هم اکنون هم افراد زیادی جانشان را از دست داده اند و اگر آمریکا فورا اقدام نکند افراد بیشتری جان خود را از دست می دهند.

آنها می گویند موضوعات اساسی که زمینه درگیری فلسطینی ها و اسرائيل است، و «خیلی از آنها برای مدتی طولانی به تعویق افتاده است» نیازمند رسیدگی است، اما ابتدا آتش بس باید حاصل شود.

درخواست ۱۳ سناتور جمهوریخواه

در همین حال، در سنای آمریکا نیز ۱۳ سناتور جمهوری خواه به رهبری سناتور تد کروز عضو کمیته روابط خارجی سنا، از جو بایدن و دولت او خواستند که محکم در کنار اسرائیل بایستد.

این سناتورها می گویند اسرائيل، متحد آمریکا، از خودش در برابر حملات حماس که مورد حمایت ایران است، دفاع می کند. سناتور کروز در یک کنفرانس خبری عصر چهارشنبه، کمک اخیر دولت بایدن به تشکیلات خودگردان فلسطینی و همچنین تلاش های دولت برای بازگشت احتمالی به توافق هسته ای با ایران را مورد انتقاد قرار داد و بار دیگر گفت راکت هایی را که با آنها حماس اسرائيل را هدف قرار می دهد، ایران تهیه می کند و پول آنها را می دهد.

آمریکا و اسرائيل حماس را گروهی تروریستی می دانند.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه، طی تماسی به بنیامین نتانیاهو گفت که انتظار دارد درگیری ها به شدت کاهش یابد. اما به گزارش آسوشیتدپرس، نخست وزیر اسرائيل روز چهارشنبه گفت که مصمم است عملیات نظامی را تا رسیدن به اهداف آن ادامه دهد.

در میانه اردیبهشت، تلاش اسرائیل برای اخراج شماری از خانواده‌های فلسطینی از خانه‌هایشان در منطقه شیخ جراح موجب اعتراض فلسطینی‌ها در اورشلیم شرقی و افزایش تنش‌ها شد. همان زمان،‌ جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید در تماس تلفنی با همتای خود در اسرائیل، نگرانی جدی دولت بایدن در مورد وضعیت درگیریهای خشونت بار جاری در اورشلیم را ابراز داشت.

بعد از این تنش‌ها حماس از غزه به سوی شهرهای اسرائیل صدها راکت پرتاب کرد که چند کشته برجای گذاشت. اسرائیل هم در مقابل، حملات موشکی به غزه را آغاز کرد که بیش از ۸۰ کشته برجای گذاشت.

اسرائيل می گوید که به مواضع حماس حمله می کند و حماس در مناطق غیرنظامی مستقر شده است. اما عملیات نظامی اسرائيل با افزایش تلفات غیرنظامیان در غزه، مخالفت هایی را در کنگره آمریکا بر انگیخته است.

XS
SM
MD
LG